KBHL mister givtigt monopol - avis
27-06-11 kl. 27/6 2011 05:04 | Københavns Lufthavne 5.680 (+0,35%)
Konkurrencestyrelsen blåstempler planerne om at lave en lavpristerminal i Kastrup. Det kan give de rejsende besparelser på op til 150 millioner kroner om året. Det skrev Politiken lørdag.
I en opsigtsvækkende og endnu ikke offentliggjort kendelse fra Konkurrencestyrelsen, som avisen er kommet i besiddelse af, blåstempler myndighederne nu for første gang planerne om at opføre en ny konkurrerende lavpristerminal kaldet Terminal A, der skal bygges i lufthavnens sydøstlige hjørne ud mod Øresund og ventes at stå klar i begyndelsen af 2013.
Københavns Lufthavne A/S står dermed til at miste sit historiske monopol på at drive lufthavn i Kastrup Lufthavn - til glæde for forbrugerne.
Konkurrencestyrelsen anslår i sin kendelse, at "opførelsen af Terminal A skønnes at ville medføre en umiddelbar gevinst for forbrugerne på 50-150 millioner kroner årligt, alene som følge af et fald i taksterne".
Konkurrencestyrelsens kendelse modtages med begejstring hos investorerne bag Terminal A:
- Vi går i gang, så snart den endelige afgørelse fra Konkurrencerådet foreligger i august, og forventer at være klar til at byde de første passagerer velkomne i første kvartal af 2013, siger Torben Thyregod, formand for selskabet bag Terminal A.
/ritzau/
Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om Københavns Lufthavne



