Aktier/middag: Positiv stemning med Vestas i front
27-09-11 kl. 27/9 2011 10:37 | NeuroSearch 3,50 (-0,28%) | Vestas Wind Systems 572,50 (+1,60%) | Danske Bank 242,50 (-0,49%) | NKT Holding 274,80 (+0,40%)
Stigningerne har tirsdag godt fat i aktiemarkederne og også det danske. Investorerne har indtaget en mere positiv holdning til gældskrisen og sandsynligheden for en løsning af den, og det har øget risikoappetitten.
Herhjemme ligger C20-indekset 2,8 pct. højere i indeks 351,18 tirsdag ved middagstid. Fremgangen er på linje med stigningerne i resten af Europa, der har stigninger mellem godt 2 og knap 4 pct.
Mandagens BBC-historie om, at politikerne bag kulisserne arbejder på en udvidelse af Den Europæiske Finansstabiliseringsfacilitet, EFSF, har skærpet risikoappetitten på aktier.
Vestas er tirsdagens højdespringer i C20 med en stigning på 6,2 pct. til 91,2. Ifølge Børsen er selskabet nu vendt på en tallerken og er klar til at indgå forlig med amerikanske aktionærer i en strid om brud på børsloven ved ikke at følge de nye regnskabsstandarder i 2010.
Også NKT og Danske Bank blander sig i toppen med stigninger på henholdsvis 4,6 pct. og 4,3 pct. til kurs 218,20 og 73,95 kr.
Kun Chr. Hansen glimter rødt med et kursfald på 1 pct. til 115,20 kr.
Novo Nordisk, der har indsendt europæiske registeringsansøgninger for sin næste insulingeneration, Degludec, stiger 3 pct. til kurs 559,50.
Uden for indekset falder Neurosearch 2,1 pct. til 23,70 kr. efter at have åbnet med en stigning til over 25 kr. Biotekselskabet skærer helt ind til benet for at sikre midler til at forfølge drømmen om at få Huntingtons-medicinen Huntexil på markedet. Antallet af medarbejdere reduceres frem til midten af 2013 fra 200 i dag til 35 i 2013.
- Vi står i en situation, hvor vi skal skabe råderum fremadrettet, og derfor har det desværre været nødvendigt at gennemføre ændringerne, siger administrerende direktør i Neurosearch Patrik Dahlen til Ritzau Finans.
Neurosearch har omkring 230 mio. kr. i kassen ved udgangen af 2011, hvilket i sig selv rækker til starten af 2013, hvis ledelsen vel at mærke vælger ikke at igangsætte fase 3 studiet med Huntexil. Planen er dog at dosere første patient i første halvår 2012 og dermed forpligte sig til udgifter i størrelsesordenen 200 mio. kr. Det vil med andre ord kræve, at der rejses flere penge.
Claus Mikkelsen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om NeuroSearch



