Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Lundbeck/CEO: Skal på jagt efter 50-60 sælgere i USA

11-11-11 kl. 11/11 2011 11:14 | Lundbeck 371,10 (-2,24%)

Lundbeck får med sin nye partneraftale med japanske Otsuka Pharmaceutical en kærkommen sidegevinst, idet aftalen giver mulighed for at opbygge en psykiatri-salgsstyrke i USA. Det er et kort, Lundbeck-topchef, Ulf Wiinberg, længe har ønsket at få på hånden, også selv man starter i det små.

- Vi har ikke rigtigt bestemt os, men jeg vil tro, at vi til at begynde med skal bruge 50-60 sælgere, siger Ulf Wiinberg.

Han er på den måde glad for aftalen, da det giver mulighed for at opbygge en rygrad i sælgerkorpset og opnå værdifuld erfaring op til den planlagte lancering i 2014 af Lundbecks næste generation af antidepressiver, Lu AA21004.

Lundbeck og Otsuka venter i 2013 at sende en langtidsvirkende injektionsbaseret version af det storsælgende skizofrenimiddel, Abilify, på det amerikanske marked. Senere i 2015 ventes det andet senfase-lægemiddel under aftalen lanceret. Det drejer sig om skizofreni- og depressionsmidlet OPC-34712.

Først skal myndighedsgodkendelserne dog på plads. Lundbeck og Otsuka venter snarest at søge om markedsføringstilladelse for depotudgaven af Abilify hos de amerikanske lægemiddelmyndigheder. Behandlingstiderne varierer, men tager ofte omkring et år.

Lægemiddelkandidaten OPC-34712 er fortsat i klinisk udviklingsfase 3.

Jakob Dalskov +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Lundbeck

PRIS 371,10
ÆNDRING -8,50 (-2,24%)
ÅBEN 374,00
SIDSTE LUK 379,60
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER