Vind aktierne (Vestas, Ørestad) stiger flot, nu når den vestlige verden ikke længere vil have gas fra Rusland.\nHvorlænge det fortsætter, tør jeg ikke gætte på. Vind er sagen siger mange, men der er også andre muligheder.\n\n1) reducere energi forbruget. Nedkøling af datacenter bruger enorm meget energi. \nDer må være selskaber som kan hjælpe med dette. Jeg kender kun Asetek, som er et dansk selskab, børsnoteret i Norge.\nEr der noget som har kendskab til flere ?\n\n2) Brint er gang på gang blevet omtalt som alternativt brændsel. Her er mit kendskab reduceret til \nHexagon composites samt Hexagon Purus, (Norsk)\nAndre selskaber ?\n\nIngen af de ovennævnte selskaber har besværet sig nævneværdigt, og jeg har ikke fundet artikler som omtaler fx Brint som brændstof. \n\nHåber der er nogen som kan komme med input, både mhs til Hexagon, Asetek samt andre børsnoterede selskaber.\n\nVind er ikke kun svaret på Putins gas.\n\nPs jeg har aktier i nævnte selskaber.\n\n\n\n
Hvis Vestas for alvor skal rykke, må de lave det innovative disruptive trick (jeg henviser til det akademiske korrekte brug af det), og levere små lydløse vindmøller til de private hustande som supplement til solceller.
Spm er om de så kommer i konkurrence med sig selv og plus vi har balladen med en stor korrupt politisk bule der hedder Ørstad, som intet er værd om 30 år, men de kan trække den lidt endnu.
Spm er om de så kommer i konkurrence med sig selv og plus vi har balladen med en stor korrupt politisk bule der hedder Ørstad, som intet er værd om 30 år, men de kan trække den lidt endnu.

