Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 20 Maj kl 15.00 Læs mere her

Råt for usødet - hvad skal dine aktier koste?


122440 ProInvestorNEWS 3/10 2024 13:28
Oversigt

Hvorfor er aktien så billig lige nu? Hvorfor falder aktiekursen, når kursmålene fra analytikerne er høje? Helge Larsen går i denne ugekommentar ned i, hvad der er styrende for, hvad en aktie skal koste. Han kommer også med eksempler på aktier i sin portefølje, som er gået tilbage, og hvordan han har tacklet det.

Videoen er ikke en anbefaling om køb eller salg af aktier. Helge Larsen har aktier i de tre nævnte selskaber.




3/10 2024 15:09 B.Andersen 9122443



Helt enig Helge. Vi kan gange og dividere lige så meget som vi vil. Markedet bestemmer hver dag, hvad vore aktier skal koste.



4/10 2024 07:47 Helge Larsen/PI-redaktør 7122453



På kort - og ofte også på mellemlang sigt - er markedsprisen ofte drevet af nyhedsstrømme og psykologien. På den lange bane er er markedets prissætning rationel.



TRÅDOVERSIGT