Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Tesla: Stigning eller fald handler om udgangspunktet


125236 ProInvestorNEWS 19/3 2025 08:43
Oversigt

Kommentar fra Per Hansen, Investeringsøkonom, Nordnet

Der er mange meninger om Tesla aktien og endnu flere om Elon Musk. Om aktien er steget eller faldet afhænger i høj grad af udgangspunktet

Få personer deler vandene så meget som Elon Musk
Det samme "synes godt om" eller "synes mindre godt om" gælder for Tesla som investering
Der er og har været store udsving
Aktiekursen svinger dramatisk mere end ændringer i indtjeningsudviklingen tilsiger
Det er normalt for aktiemarkedet, men Tesla er noget helt specielt.
Her er den differentierede faktor i høj grad "for eller imod Elon Musk"

Man kan måle afkastet på mange måder

1 år = 29,64 % i plus
Fra toppen og ned til aktuelt = minus 53 %
Fra 4/11 (dagen før valget) til toppen = plus 98 %
Fra 4/11 til aktuelt = minus 7 %


Aktiekursen er meningsmåling om Elon Musk

Der skrives og tales meget om Tesla. Aktiekursen bevæger sig ikke eller ikke væsentligst efter udviklingen i indtjeningsforventningerne, men forbliver kortsigtet resultatet af en meningsmåling om for/imod Elon Musk og hans projekter; inklusive alt det som ikke handler om selskabet

Figur 1: Kursudvikling, 1 år, Tesla

TSLA




19/3 2025 17:02 c3po 5125246



Man må sige, at de to stiftere Martin Eberhard og Marc Tarpenning var visionære, da de grundlagde Tesla i 2003.

IPO i 2010 var til $17. Derefter 5:1 split i 2010 og 3:1 split i 2022. Det er næsten en 100 bagger med en CAGR på lidt mere end 35%. Men mon ikke kursen bliver halveret 2-3 gange herfra?

Jeg kan i øvrigt anbefale bogen med titlen:
100 Baggers: Stocks That Return 100-To-1 and How to Find Them

China's BYD Cemented Its Lead on Tesla in Five Minutes
https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2025-03-18/byd-fast-charger-cemented-china-s-lead-on-tesla
The Chinese EV-maker shocked the world with a fast charger, while the US is still figuring out if EVs are too woke.



19/3 2025 19:26 c3po 3125252



Hov, jeg lavede en regnefejl. Det er en 100 bagger og lidt mere til. Fantastisk rejse for dem, der var med fra start.

Ærgeligt, hvis kineserne sætter sig tungt på elbiler, som de gjorde det med solpaneler.

Artikel fra 2009:

Warren Buffett takes charge

https://money.cnn.com/2009/04/13/technology/gunther_electric.fortune/index.htm

"Warren Buffett hasn't just seen the car of the future, he's sitting in the driver's seat. Why he's banking on an obscure Chinese electric car company and a CEO who - no joke - drinks his own battery fluid."

"Last fall Berkshire Hathaway bought 10% of BYD for $230 million. The deal, which is awaiting final approval from the Chinese government, didn't get much notice at the time. It was announced in late September, as the global financial markets teetered on the abyss. But Buffett and Munger and Sokol think it is a very big deal indeed. They think BYD has a shot at becoming the world's largest automaker, primarily by selling electric cars, as well as a leader in the fast-growing solar power industry."



20/3 2025 02:09 StockBull 3125262



Uden Elon Musks indgriben ville Tesla sandsynligvis være gået konkurs. Begge grundlæggere, Martin Eberhard og Marc Tarpenning, har anerkendt, at Musks indflydelse og økonomiske støtte var afgørende for at redde virksomheden fra finansielt kollaps og løfte den til dens nuværende position som en global leder. Deres afgang fra Tesla markerede samtidig et skift fra den oprindelige opstartsfase til en æra præget af Musks visionære lederskab. Eberhard og Tarpennings karrierer efter Tesla har ikke nået samme ekstraordinære højder, hvilket kun understreger fordelen for os investorer: Elon Musk har ikke alene bragt Tesla til tops inden for elbilmarkedet, men med de kommende +fire nye forretningsben har hver af disse potentiale til at vokse sig betydeligt større end elbildivisionen er i dag.

Se evt. Tesla tråden for at blive klogere på de +4 x start-op ben: Selvkørende EVs (FSD), Robotaxi, AI, Robotteknologi, Energi, GigaTrucks.

Efter at du har læst bogen 100 Bagger burde både Tesla og Bitcoin naturligt fremstå som attraktive kandidater på din investeringsliste. Hvis det ikke er tilfældet, rejser det tvivl om, hvordan du kan stå inde for bogens anbefalinger med troværdighed. Og hvis du endda mener, at Tesla potentielt kan falde i værdi, synes bogens værktøjer og perspektiver næsten at miste deres relevans – især hvis den ikke giver tilstrækkelig indsigt i opstartsvirksomheder, som jo netop ofte er dem, der historisk set opnår en 100-dobling i værdi.








20/3 2025 03:05 c3po 3125263



1) Er selvkørende et nyt forretningsben? Løste Elmo ikke det allerede i 2016 sammen med Karpathy?

Tesla video promoting self-driving was staged, engineer testifies
https://www.reuters.com/technology/tesla-video-promoting-self-driving-was-staged-engineer-testifies-2023-01-17/


2) Tesla er ikke længere den globale leder. Den globale leder hvad angår antal solgte biler og teknologi er desværre kinesisk.

China's BYD Cemented Its Lead on Tesla in Five Minutes
https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2025-03-18/byd-fast-charger-cemented-china-s-lead-on-tesla


3) Hvor mange robotaxier har henholdsvis Waymo og Tesla kørende på vejene lige nu? Kan det passe, at det er nul for Tesla?

Former Waymo CEO on Tesla's robotaxi launch: 'there are many ways to fake a robotaxi service'
https://electrek.co/2025/03/14/waymo-ceo-tesla-robotaxi-launch-fake/





20/3 2025 07:06 StockBull 3125267



I 2016 loggede Tesla-biler allerede omkring 3 millioner miles om dagen med Autopilot aktiveret. Musk antydede, at når de nåede 6 milliarder miles i alt, ville de have nok data til at bevise systemets pålidelighed over for både brugere og myndigheder.
I januar 2025 rapporterede Tesla, at deres kunder havde kørt 3 milliarder miles på FSD i "supervised" tilstand, hvilket er den seneste officielle opdatering fra dem selv. Det tal dækker altså kun miles, hvor FSD var aktivt brugt under opsyn, ikke det totale antal miles kørt med FSD-udstyrede biler. Tidligere, i 2020, nævnte Teslas AI-chef Andrej Karpathy, at de havde 3 milliarder miles på Autopilot generelt, hvoraf 1 milliard var med Navigate on Autopilot. Siden da er tallet steget, men Tesla offentliggør ikke løbende præcise tal for alt.
Når vi taler om de 6 milliarder miles, refererer det til Musks estimat fra Masterplan del 2 i 2016, hvor han sagde, at det sandsynligvis ville kræve omkring 6 milliarder autonome miles for at opnå global regulatorisk godkendelse til fuld autonomi. Han har senere gentaget det tal, fx i 2022, men det er et mål, ikke en status. Hvis vi tager de 3 milliarder FSD-miles fra januar 2025 som udgangspunkt, er de altså halvvejs derhen, hvis vi kun tæller "supervised" FSD-miles. Men det totale antal miles kørt med Autopilot- eller FSD-udstyrede biler (inklusive "shadow mode," hvor systemet kører i baggrunden) er meget højere - formentlig over 10 milliarder nu, baseret på deres flådestørrelse og vækst siden 2016.

Planerne for juni 2025 i Austin er et stærkt tegn på, at Tesla er tættere på en selvkørende bil end nogensinde. Det er ikke længere kun teori eller beta-tests - det er en konkret, kommerciel udrulning. Men "tæt på" betyder ikke nødvendigvis "der endnu", og succes vil afhænge af, om de kan levere på både teknologi og sikkerhed, uden de forsinkelser, vi har set før.

Mellem 2015 og 2020 var der enorm optimisme omkring selvkørende biler. Selskaber som GM, Ford og Volvo satte ambitiøse mål om fuld autonomi (Level 4/5) inden midten af 2020'erne, drevet af fremskridt i AI, sensorer og data. Men udfordringer som teknologisk kompleksitet, høje omkostninger, regulatoriske barrierer og sikkerhedsproblemer har fået mange til at revurdere deres planer. Her er en oversigt over dem, der har opgivet eller skiftet kurs:
Selskaber, der har opgivet eller nedskaleret selvkørende biler

General Motors (GM)
Status: Har ikke helt opgivet, men skiftet fokus.

Historie: GM købte startuppet Cruise i 2016 for ca. 1 milliard dollars og satsede stort på selvkørende teknologi. De planlagde en førerløs Chevrolet Bolt uden rat og pedaler til 2019 og en robotaxi-tjeneste kort efter. I 2023 stoppede Cruise midlertidigt al drift efter en ulykke i San Francisco, hvor en selvkørende bil ramte en fodgænger. GM har siden skåret ned på finansieringen og fokuserer nu mere på avancerede førerassistentsystemer (Level 2/3) som Super Cruise frem for fuld autonomi.

Konklusion: Ikke helt opgivet, men ambitionerne om en nær fremtid med robotaxier er sat på hold.

Ford
Status: Opgivet fuld autonomi som primært mål, pivoteret til assistentsystemer.

Historie: Ford investerede 1 milliard dollars i Argo AI i 2017 sammen med Volkswagen og lovede selvkørende biler i 2021. I 2022 lukkede de Argo AI ned, tog et tab på 2,7 milliarder dollars og erklærede, at fuld autonomi var længere ude i fremtiden, end de troede. Nu satser de på Level 2+ systemer som BlueCruise og på elektrificering i stedet.

Konklusion: Fuld opgivelse af Level 4/5 på kort sigt.

Volvo
Status: Nedskaleret ambitioner, fokuserer på partnerskaber.

Historie: Volvo sagde i 2015, at de ville have selvkørende biler (Level 4) på vejene i 2021 og testede 100 biler i Göteborg. De droppede senere deres egne planer og indgik i stedet partnerskaber, fx med Uber (2016-2019) og Luminar for LiDAR-teknologi. I dag handler deres autonome fokus mere om Level 3-systemer i modeller som EX90, men de bygger ikke længere selv en fuld robotaxi-løsning.

Konklusion: Opgivet selvstændig udvikling af fuld autonomi, nu mere assisteret kørsel.

Uber
Status: Opgivet egen udvikling.

Historie: Uber satte store ressourcer ind på selvkørende biler gennem deres Advanced Technologies Group og testede i Pittsburgh og San Francisco. Efter en dødsulykke i 2018, hvor en Uber-bil dræbte en fodgænger, og høje omkostninger, solgte de divisionen til Aurora i 2020. Nu fokuserer Uber på deres kerneforretning som ride-hailing uden egen autonome teknologi.

Konklusion: Fuldt opgivet.

Apple
Status: Opgivet bilprojekt, muligvis nedskaleret til software.

Historie: Apples "Project Titan" startede i 2014 med planer om en selvkørende elbil. Efter år med interne stridigheder og skiftende mål droppede de bilproduktion i 2024 og reducerede teamet. Nu siges de at arbejde på autonom software til andre bilproducenter, men det er uklart.

Konklusion: Opgivet som bilproducent, muligvis pivoteret.

Lyft
Status: Opgivet egen udvikling.

Historie: Lyft, Ubers konkurrent, samarbejdede med GM og andre om selvkørende teknologi og testede i 2017-2018. I 2021 solgte de deres autonome division til Toyotas Woven Planet og droppede selvstændige planer.

Konklusion: Fuldt opgivet.

Volkswagen
Status: Nedskaleret, fokuserer på partnerskaber.

Historie: VW investerede i Argo AI med Ford og planlagde autonome varevogne og taxaer til 2025. Efter Argo's kollaps i 2022 har de satset mere på software via Cariad og samarbejder med Bosch, men fuld autonomi er skubbet ud i fremtiden.

Konklusion: Ikke opgivet, men stærkt nedtonet.

BMW
Status: Nedskaleret ambitioner.

Historie: BMW samarbejdede med Intel og Mobileye om selvkørende biler til 2021. Samarbejdet gik i stå, og de fokuserer nu på Level 2/3-systemer som Highway Assistant i deres 7-serie. Fuld autonomi er ikke længere et nær mål.

Konklusion: Opgivet på kort sigt.

Honda
Status: Nedskaleret, delvist opgivet.

Historie: Honda testede selvkørende teknologi siden 2015 og havde en minoritetsandel i Cruise. De droppede deres egne planer om Level 4 og satser nu på Level 3-systemer til motorveje i Japan.

Konklusion: Opgivet fuld autonomi som primært mål.

Daimler (Mercedes-Benz)
Status: Nedskaleret, fokuserer på Level 3.

Historie: Daimler samarbejdede med Bosch og lovede selvkørende taxaer i 2020'erne. De har siden droppet robotaxi-planer og lanceret Level 3-systemet Drive Pilot i Tyskland (op til 60 km/t). Fuld autonomi er ikke i sigte.

Konklusion: Opgivet Level 4/5 på kort sigt.

Andre nævneværdige spillere
Audi: Lovede en selvkørende A8 i 2017, men droppede planerne og fokuserer nu på Level 2/3 via VW Group.

Nissan: Satte mål om fuld autonomi i 2020, men har siden skiftet til assistentsystemer som ProPilot.

Toyota: Har ikke opgivet, men ændret tilgang via Woven Planet og fokuserer på gradvis autonomi frem for hurtige spring.

Hvem fortsætter?
Tesla, Waymo (Google) og nogle kinesiske firmaer som Baidu og Xpeng holder fast i fuld autonomi, men selv de har udfordringer. Tænker Waymo bliver de næste som opgiver. De jo afhængige af kortindlæsning og kan kun køre i små områder.

Tesla har været 10 år undervejs og rykker i Austin om 3 måneder så vi får se. Men ingen tvivl om hvem der er i front p.t. Det jo bare at prøvekøre en Tesla med den sidst nye version FSD.

Jeg beklager, hvis du opfatter min – efter min mening – rimelige kritik som personlig. Det er dog min holdning, at det ikke er tilstrækkeligt blot at læse regnskaber og journalisters artikler.

Problemet med journalister er også, at de ofte kun husker det, der passer ind i deres egen agenda, og ikke synes at lytte til detaljerne. De fokuserer overdrevent på forsinkelser, men overser, at næsten alle andre aktører har opgivet deres bestræbelser på selvkørende biler. Samtidig mangler de forståelse for, at et pionerprojekt af denne art naturligt kan tage lang tid. Faktisk blev det allerede i 2016 angivet, at der var behov for 6 milliarder miles for at nå målet. Reelt set er vi ikke der endnu, hvis det specifikt drejer sig om 6 milliarder FSD-miles.

https://x.com/pbeisel/status/1901989875626496151

afsnittet Convergence er hvor det bliver spændende ;−)




20/3 2025 10:09 c3po 1125273



StockBull God opsummering.

"Faktisk blev det allerede i 2016 angivet, at der var behov for 6 milliarder miles for at nå målet."

Det er sandt. De er mere end halvvejs nu. Personligt tror jeg ikke, at det gør den store forskel, om det er 3 eller 6, men de burde nå 6 i 2026.

"Hvem fortsætter?"

Jeg tror Waymo fortsætter. Jeg ved ikke, om Tesla begynder. Jeg tvivler. Men det hjælper at sidde med tøjlerne i regeringen. Også lidt medvind i Californien.

Tesla gets first in a series of permits it needs to run robotaxis in California
https://www.reuters.com/business/autos-transportation/tesla-gets-first-series-permits-it-needs-run-robotaxis-california-2025-03-18/

Det var i øvrigt en overraskelse for mig, da Cruise stoppede. Jeg tror, at Uber følger den rigtige strategi ved at fokusere på deres brand.

Den her video demonstrerer fint, hvorfor LiDAR virker:


Der er seks test, og LiDAR klarer dem alle. Tesla kan ikke håndtere blandt andet regn og tåge. Det er en lang og lidt dum video. Spol frem i den. Der er bedre LiDAR vs Tesla videoer derude, men den her var i mit feed for nyligt.



21/3 2025 02:26 StockBull 0125288



Ingen hævder, at LiDAR ikke fungerer. Hvad mange derimod påpeger, herunder verdens førende Tesla samt kinesiske aktører, er, at LiDAR ikke er nødvendigt. Der er jo heller ikke Lidar på en benzin bil.Ja, en LIDAR (Light Detection and Ranging) kunne potentielt gøre en benzinbil mere sikker, hvis den integreres korrekt i bilens sikkerhedssystemer.

Personen, du refererer til i videoen, fremstår i mange experters øjne som en sensationsskaber og underholdningsfigur, og han ville ikke bestå mit kritiske filter.

Waymo er afhængig af kort, hvilket Tesla ikke er. Der findes en omfattende mængde information i Tesla-tråden, som går i dybden med dette emne. Waymo bruger LIDAR og detaljerede kort til at navigere, mens Tesla kort sagt bruger kameraer og neurale netværk. Tesla satser på vision-baseret teknologi uden LIDAR og med minimal afhængighed af forudindlæste kort, støttet af realtidsdata fra deres bilflåde. Meget mere info i Tesla tråden. Vil anbefale du graver dybere.












21/3 2025 06:34 StockBull 0125290



Hvis alle biler i USA i 2020 havde været udstyret med LIDAR-integrerede sikkerhedssystemer, anslås det, at mellem 8.400 og 16.800 liv kunne være blevet reddet ud af de 42.060 registrerede trafikdødsfald, svarende til en reduktion på 20-40%. Et mere konservativt estimat, der tager højde for teknologiske og praktiske begrænsninger i 2020, peger mod den lavere ende af dette interval, omkring 10.000-12.000 reddede liv. Dette er dog et teoretisk skøn, da en fuldstændig udrulning og optimering af LIDAR-teknologi ikke var realistisk på det tidspunkt.
Teslas ambition om at gøre deres Full Self-Driving (FSD)-system 100 gange sikrere end menneskelige førere repræsenterer et særdeles ambitiøst mål. Ud fra de 42.060 trafikdødsfald i USA i 2020, hvor ca. 94% (ifølge NHTSA) kan tilskrives menneskelige fejl, svarer dette til omkring 39.536 dødsfald forårsaget af menneskelig adfærd. Hvis FSD reducerer denne risiko med en faktor på 100, ville antallet af dødsfald teoretisk kunne nedbringes til mellem 395 og 420 pr. år.
Selvom LIDAR teoretisk set kunne bidrage med yderligere sikkerhedsforbedringer, er Teslas mål om en hundrededoblet sikkerhed allerede så omfattende, at LIDARs potentielle ekstra effekt muligvis ikke opvejer de tilknyttede omkostninger – medmindre prisen på LIDAR falder markant, eller specifikke svagheder i FSD-systemet bliver tydelige. En væsentlig udfordring for LIDAR-baserede løsninger fremhæves af prisforskellen mellem Waymos robotaxi, der koster omkring 100.000 USD, og Teslas forventede pris på ca. 30.000 USD, inklusive en margin på 40% (hvor Waymo samtidig opererer med tab). Denne økonomiske forskel udgør en betydelig barriere for bred adoption af LIDAR-teknologi.
Derudover er Waymo afhængig af kortlægning, hvilket udgør en væsentlig udfordring i forhold til skalering, som tidligere er blevet beskrevet detaljeret i Tesla-relaterede diskussioner. Hvis man ikke har tillid til Teslas FSD-strategi, anbefaler Elon Musk selv, at man undlader at investere i Tesla-aktien. Dette kan koges ned til et spørgsmål om troen på Musk som leder: Hvis man ikke har tillid til hans vision, giver det begrænset mening at bruge tid på eller investere i virksomheden. Omvendt, hvis man anser Waymo for at være længere fremme og bedre positioneret til at dominere robotaxi-markedet i USA, er det naturligvis dér, man bør placere sin opmærksomhed og kapital. Dog kunne det begrænsede antal Waymo-relaterede indlæg på platforme som PI efter min vurdering tolkes som et udtryk for relativt lav tillid til Waymos potentiale. Set i lyset af robo-taxi markedet + FSD på alle Teslas EVs vil kunne rykke Teslas kurs med x10 er Waymo casen jo lige så spændende hvis man mener Waymo vil give Tesla baghjul og løbe med hele markedt og Tesla fejler.










21/3 2025 07:19 c3po 2125292



"Hvis FSD reducerer denne risiko med en faktor på 100, ville antallet af dødsfald teoretisk kunne nedbringes til mellem 395 og 420 pr. år."

1) Kameraer reducerer ikke risikoen mere end kameraer plus LiDAR.
2) En faktor 100 er der ingen evidens for.

"Selvom LIDAR teoretisk set kunne bidrage med yderligere sikkerhedsforbedringer, er Teslas mål om en hundrededoblet sikkerhed allerede så omfattende, at LIDARs potentielle ekstra effekt muligvis ikke opvejer de tilknyttede omkostninger - medmindre prisen på LIDAR falder markant, eller specifikke svagheder i FSD-systemet bliver tydelige."

1) Jeg vil mene et menneskeliv er mere værd end prisen på LiDAR på en flåde af robotaxier.
2) Jeg mener, at de svagheder allerede er udstillet.

Nu hvor Elmo har kontrol med blandt andet NHTSA tror jeg faktisk, at Tesla kommer med robotaxier; med dødsfald til følge.

"Dog kunne det begrænsede antal Waymo-relaterede indlæg på platforme som PI efter min vurdering tolkes som et udtryk for relativt lav tillid til Waymos potentiale."

Det er et dårligt argument. Der er masser af 10 baggers, der flyver under radaren herinde.


2024 - Tesla bought over $2 million worth of lidar sensors from Luminar this yearElon Musk previously dismissed the laser sensor as a 'crutch' and said that any company relying on lidar to power self-driving was 'doomed.'
https://www.theverge.com/2024/5/7/24151497/tesla-lidar-luminar-elon-musk-sensor-autonomous

Confirmation bias
https://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias

Argument from authority
https://en.wikipedia.org/wiki/Argument_from_authority

Argument from silence
https://en.wikipedia.org/wiki/Argument_from_silence



21/3 2025 08:59 StockBull 0125295



"1. Kameraer reducerer ikke risikoen mere end kameraer plus LiDAR."

Det jo det samme jeg siger (i linie 14) så ved ikke hvorfor du gentager det men min pointe (uddybet) er hvis Tesla allerede reducere med x100 ned til 400 dødsfald uden Lidar og prisen for en robo er 30k usd giver det ikke mening at også implementere LiDar for at redde de sidste 400 som jo ikke er menneskelige fejl. Reelt set ved vi jo ikke hvor mange af de 400 Lidar vil kunne redde so to speak. Så dit punkt giver efter min mening ikke mening. Håber denne uddybning klargøre hvad jeg mener.

"2) En faktor 100 er der ingen evidens for."

Hvis der var evedens for det ville kursen allerede være over 2000 usd for så var Tesla jo i mål.

Så vi tilbage Hvis man ikke har tillid til Teslas FSD-strategi, anbefaler Elon Musk selv, at man undlader at investere i Tesla-aktien. Dette kan koges ned til et spørgsmål om troen på Musk som leder: Hvis man ikke har tillid til hans vision, giver det begrænset mening at bruge tid på eller investere i virksomheden. Ergo giver dit punkt efter min mening ikke mening.

Jeg mener jeg holder en god tone og holder fast i at hvis man graver dybere vil der være folk som ser lyset for enden at tunlen så som Ron Baron, Arkinvest og menge flere. Ja, jeg er kritisk.

Vi Tesla investerer investere i de 4 start-op ben og det er der en vis risiko ved. RoboTaxi og FSD er stadig i startop fasen og har været det siden 2016 og bliver financeret at overskuden på de EVs der bliver solgt. Stort set alt hvad jeg har skrevet idag er også nævnt i tesla tråden og det her bliver min sidste gentagelse.

Du har dine synspunkter og det respektere jeg og jeg har mine og vi er langt fra hinanden. Det nok derfor jeg er i Tesla aktien og du ikke er.

M.h.t Waymo argumentere jeg hvorfor kortene ikke er en god ide. Det eneste du siger er det har været kendt i mange år. Hvis du mener Waymo er flængere foran burde du også argumentere hvorfor kortene er en fordel vs. Teslas FSD.

Din you-tuber er i underholdningsbrabcene og der er så mange ting forkerte i den you-tube at det efter min mening er totale misvisende for Tesla som investering. Men det måske også dit mål :−)

Her et break down af diverse fejl:







21/3 2025 09:17 c3po 3125296



StockBull Din entusiasme skinner igennem. Jeg synes positiv entusiasme er en god ting i næsten alle sammenhænge. Held og lykke med investeringen. Vi snakkes eventuelt ved efter bilfabrikantens Q1-salgstal og -regnskab.

Hvis du bor i København må vi mødes til en kop kaffe, så du kan få mig til at se lyset eller omvendt.



21/3 2025 09:53 StockBull 3125298



Jeg er positiv af natur. Kommer til DK augut/september og så må vi se hvornår jeg lige er i KBH, men ellers kommer der nok gang i snakken igen efter Q1-salgstal og -regnskab.



22/3 2025 23:36 TOPspiller 0125312



SB du forsvare ofte Musk. Hvad syntes du om denne fine udtagelse fra Musk som var på X den 14 marts (men som er fjernet igen). "Stalin, Mao, and Hitler didn't murder millions of people. Their public sector employees did.".... Det virker til det er et dejligt menneskesyn Musk har.

Min holdning er at sådan nogle udtagelser skal man ikke støtte. Derfor skal man heller ikke købe en Tesla. Forhåbenligt kan det ses i salgs tallene fra Tesla. Der har været så mange ubehalige udtagelser/ageren fra Musk at det skal og må straffes igennem svigtene salg.



22/3 2025 23:59 c3po 0125313



Bare lige for god ordens skyld, så var det noget Elmo retweetede. Det gør det selvfølgelig ikke bedre.

Jeg synes Elmo er et afskyeligt menneske, men jeg prøver at holde mig til at skrive om virksomheden Tesla på dette forum. Det lykkes ikke altid.

Elmo skulle efter sigende være nødt til at tvangssælge nogle af sine aktier og/eller Twitter ved kurs 115. Så hvis det bliver et rigtig dårligt kvartal i både Europa, USA og Kina, og han ikke hiver en af sine sædvanlige kaniner op af hatten, så kan det blive interessant og lægge yderligere pres på kursen.

Hov, jeg fik vedhæftet en forkert fil ved en fejl.

TSLA

TSLA




23/3 2025 08:41 StockBull 0125315



Klam sammenligning. Hvad bliver det næste. At du går ud og sætter ild til en Tesla. Virker som om du er ramt af Mike Godwins syndrom/observation fra 1990 som beskrevet i Tesla tråden.

59:40 min inde: https://x.com/LarsAnders1620/status/1901716154931937503








23/3 2025 09:16 c3po 0125316



StockBull Nej, jeg synes man bør lytte til Mark Kellys bror i stedet for at brænde biler af:

https://bsky.app/profile/stationcdrkelly.bsky.social/post/3lkyoa56ohc2v

"
It's OK to disagree with Elon Musk-I do it myself on occasion. LOL.

But it's not OK to burn his cars. That's wrong. And a crime.
"

Jeg synes et eventuelt tvangssalg er relevant, fordi det kan sende kursen yderligere ned til den tid. Det er interessant, at direktøren har bedt medarbejderne holde fast i deres aktier, alt imens bror Kimbal og formand Robyn Denholm de seneste 3 måneder har solgt for trecifrede millionbeløb.

Elon Musk tells Tesla employees 'hang onto your stock,' urges vandals to 'stop being psycho'
https://www.cnbc.com/2025/03/21/elon-musk-tells-tesla-employees-hang-onto-your-stock-in-all-hands.html

Tesla Is Crashing, SEC Filings Hint at How Elon Could Lose His Riches
https://www.rsn.org/001/tesla-is-crashing-sec-filings-hint-at-how-elon-could-lose-his-riches.html

Tesla at risk of 95% crash, claims billionaire hedge fund manager
https://www.teslarati.com/tesla-95-percent-crash-risk-billionaire-hedge-fund-manager/

Jeg tror ikke selv, at kursen skal ned med 95%. Jeg tror kun, at den skal ned med 80-90% fra toppen. Men hvis salget bliver halveret, så er 95% ikke umuligt.



23/3 2025 10:23 StockBull 0125317



Jamen vi er bare ikke enige. Det var vi heller ikke omkring Lidar. Men held og lykke med din short. Held og lykke med investeringen. Vi snakkes eventuelt ved efter bilfabrikantens Q1-salgstal og -regnskab. Synes det var godt at se Musk vise lederskab og opdatere investorerne og medarbejderne:
https://x.com/elonmusk/status/1902899450487455809



23/3 2025 10:35 c3po 0125319



StockBull Bare lige for god ordens skyld, så er jeg ikke short Tesla. Jeg har været det tilbage i 2022, men jeg er det ikke længere, og jeg skal aldrig være det igen uanset markedsværdien.



23/3 2025 07:38 StockBull 0125314



TOPspiller - Jeg har ikke set det pågældende tweet, men jeg er overbevist om, at Musk ikke sympatiserer med hverken Hitler, Stalin eller Maos metoder, som jeg også har uddybet mere indgående i Tesla-tråden igår. Tesla udgør en del af løsningen for en CO2 fri verden, så lad os holde fokus på sagen frem for personen. Til sammenligning har den tyske fossile bilindustri dybe historiske rødder i Nazityskland og direkte modsætter sig en CO2 fri verden (see T.tråd). Foreslår øget fokus på Tesla som investering.



21/3 2025 07:06 c3po 2125291



StockBull "Hvad mange derimod påpeger, herunder verdens førende Tesla samt kinesiske aktører, er, at LiDAR ikke er nødvendigt."

Argumentet har været fremført i mange år. Der er nul robotaxier i USA, Kina og Europa uden LiDAR.

"Personen, du refererer til i videoen, fremstår i mange experters øjne som en sensationsskaber og underholdningsfigur, og han ville ikke bestå mit kritiske filter."

Han var heller ikke min kop te. Men lad os lytte til hvad han siger i stedet for hvordan han siger der. Videoen viser fint nogle eksempler, hvor ikke-selvkørende biler uden LiDAR fejler. Det har været kendt i mange år.

"Waymo er afhængig af kort, hvilket Tesla ikke er."

Det er der ingen, der benægter. Det har også været kendt i mange år.

"Vil anbefale du graver dybere."

Jeg har mange gode svar til din kommentar, men lad os holde det i en venlig tone.

Hav en god dag.



21/3 2025 09:32 TOPspiller 0125297



Der er jo heller ikke Lidar på en benzin bil.Ja, en LIDAR (Light Detection and Ranging) kunne potentielt gøre en benzinbil mere sikker, hvis den integreres korrekt i bilens sikkerhedssystemer.

Hvad har det med noget at gøre? Troede det var noget med selvkørende biler og fordele og ulemper ved kamara vs LIDAR.... Må ha taget fejl.



21/3 2025 07:23 c3po 1125293



Tesla trade-ins on pace for record high amid Musk backlash
https://www.reuters.com/business/autos-transportation/tesla-trade-ins-pace-record-high-amid-musk-backlash-2025-03-20/

Og fra Danmark tidligere på måneden:
Trump-effekten: Tesla i frit fald på brugtmarkedet
https://blog.bilbasen.dk/trump-effekten-tesla-i-frit-fald-paa-brugtmarkedet-478375/

For en bilfabrikant er det ikke gode nyheder.



TRÅDOVERSIGT