Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 20 Maj kl 15.00 Læs mere her

A.P. Møller-Mærsk har fået en god start i et udfordrende år


126281 ProInvestorNEWS 8/5 2025 10:14
2
Oversigt

Kommentar fra Per Hansen, Investeringsøkonom, Nordnet

A.P. Møller-Mærsk har fået en god start i et udfordrende år. Tal og forventninger bør ikke rykke ved forventningerne hos investorerne i væsentligt omfang

APM sejlede fornuftig igennem 1. kvartal
Det var før USAs "befrielsesdag" den 2/4
Bundlinjen kommer ud lidt bedre end ventet, drevet af "Ocean"
Nettoresultatet er med 1,2 mia. USD noget bedre end ventet (988 mio).
Forventningerne til væksten i de transporterede mængder bliver nedjusteret fra "omkring 4 %" til minus 1 til + 4%. Det svarer i midtpunktet til 2,5 % vs 4 %.
Selskabet fastholder sine forventninger til EBITDA på 6-9 mia. USD
De kører videre med deres 12 måneders aktietilbagekøbsprogram på 2 mia.


Sejler aktien uden kursbølger?

Der er ikke i selve tallene noget der signalerer, at investorerne skal være hverken ekstra begejstrede eller mere nervøse. Verden er som den er. USA og Kina er tæt på at være holdt op med at handle med hinanden, og det anslås, at der går ca. 1 måned fra der i givet fald vil blive indgået en toldaftale, til at alt sejler mindre unormalt. Det vil i praksis her og nu sige, at Q2 kan blive en hel del svagere end Q1. Det ligger også i den implicitte guidance efter en god start på året. Samtidig er det også værd at erindre, at selv om man kunne få det indtryk fra USAs præsident, er der faktisk en verden udenfor USA, og den del af handlen sejler om ikke normalt videre, så vil den være mindre påvirket. Kina vil forsøge at afsætte de varer, som ikke går til USA, andre steder.

1. kvartalstallene kan være "inklusive en hamstringseffekt" før tolden mellem USA/Kina trådte i kraft.




TRÅDOVERSIGT