Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Trump, told og turbulens: 18 dage føles som meget lang tid


127199 ProInvestorNEWS 14/7 2025 07:44
4
Oversigt

Kommentar fra Per Hansen, Investeringsøkonom, Nordnet

Donald Trump fyrede op under toldkedlerne fredag, da han stak EU og Mexico en 30 % regning, som skal betales fra og med 1. august for landenes respektive USA eksport. Det bliver med garanti ikke den endelige regning, men hvad den bliver er svært at vide. 10-15 % for EU er stadig mit bedste "estimat/gæt".

Det startede med 39 %

Det er snart 3,5 måneder siden det amerikanske toldcirkus omkring Donald Trump startede. Det var i begyndelsen af april, hvor han i forbindelse med "USAs befrielsesdag" regnede sig frem til at EU skulle betale 39 % i told af deres eksport til USA. Verden måbede og tænkte hvilken udregning der lå bag ved den. Det var mere simpelt end som så: USAs handelsunderskud i % af EUs eksport til USA.

Halv pris oprundet

Donald Trump lod forstå at han både var en fair person og villig til at indgå en af de mange "deals", som han ofte taler og og er kendt for. Han ville lade EU slippe billigt og "foreslog" en noget nær "halv pris" oprundet forstås, og dermed landede hans toldide mod EU på 20 %.

EU "tilbyder" 10 % som generel told

EU har svaret igen og gjort forskellige ting. For det første har EU, jævnfør forlydender, tilbudt en 10% tolddeal, og formentlig også at en række ensidige toldsatser på USA varer til Europa bliver afviklet. Det har dog indtil videre ikke været nok.

30 % er totalt udelukket

Jeg våger at sige, at 30 % ikke bliver det endelige resultat, og at det heller ikke komer blot i nærheden af 30 %. Det skyldes ganske enkelt:

At handlen mellem USA og EU vil gå i stå.

EU vil svare igen med "passende udspil".

EU vil om nødvendigt forsøge at ramme USA på "tjenester". Noget som Trump ikke mener skal med i regnskabet, og her har USA en del på spil. Men EU vil forsøge ad forhandlingens vej.

Det startede med 20 %, og det er meget usandsynligt, at det kan blive værre end det, og det ender heller ikke med at blive det resultat efter min mening. Ingen kan leve med det med undtagelse af mindre områder, som betyder mindre.


Ingen kender satsen - heller ikke Donald Trupmp

Aktuelt er der ingen som kender den endelig sats. Heller ikke Donald Trump. Det skyldes, at de tal, som han slynger ud, ikke tager deres udgangspunkt i fakta, men i en forhandlingssituation. I modsætning til normale forhandlinger, hvor der normalt er en forankringseffekt. Det er den effekt, som tilsiger, at det endelige resultat i en forhandling ligger i nærheden af det oprindelige udspil, som starter forhandlingerne. Udfordringen er at ingen ved hvor det tal ligger. Men det er ikke i nærheden af 30 %.

Investorerne reagerer nervøst

Mandagen starter forventeligt med små kursfald drevet af usikkerhed på 0,5 %-1 % at dømme efter futures indikationerne i USA/Europa. Ingen ved hvilket tal, som man kan tage udgangspunkt i som toldsatsen; hvad Trumps næste skridt vil være, og hvordan EU vil servere deres modsvar. Det giver samlet set kursfald, som ikke kun er i Europa, men også i USA

Om 18 dage er det den 1. August. På den ene side er der kun lidt under 3 uger til. På den anden side vil der være mange muligheder for "støj", som investorerne vil forsøge at blive klogere på. Aktierne vil bølge frem og tilbage og formentlig mere ned end op de kommende dage og uger.

Der kommer en aftale

Der kommer en aftale. 30 % er efter min mening helt udelukket. I modsat fald vil det give store kursfald. 10-15 % er formentlig et fornuftigt bud, som om det her og nu ser ud til at være et kompromis, som er utænkeligt og langt væk. Det handler om en forhandling.



14/7 2025 09:18 Occam 4127204



Som om noget som helst skulle komme til at fungere bedre ved, at der skrues tilfældigt på alle mulige toldsatser.

Det er en uudholdelig tanke at skulle bekymre sig om den slags tosserier i 3 1/2 år mere. Så jeg ser sådan på det, at det har vi kompetente folk til at tage sig af: von der Leyen m.fl.

"What, me worry?"



14/7 2025 15:00 Helge Larsen/PI-redaktør 0127209



USA's toldpolitik er et resultat af årtiers ubalance i handelsforholdene mellem amerikanerne og omverdenen.

Derfor bør USA's samhandelspartnere også have forståelse for, at USA nu indhenter det forsømte, lyder budskabet fra den amerikanske præsident, Donald Trump, på sit sociale medie Truth Social.

Præsidenten offentliggjorde i weekenden, at USA fra 1. august vil pålægge varer fra EU og fra Mexico en told på 30 pct., mens Canada er blevet truet med en told på 35 pct. Dertil har Donald Trump pålagt told på biler og bildele, stål og aluminium, og senest har præsidenten truet med en told på 50 pct. på importeret kobber.

Den hårde toldpolitik skal indhente de tusindvis af milliarder af dollar, som USA ifølge præsidenten har tabt på samhandel.

- USA er blevet flået på handelsområdet (og militært!) af både venner og fjender i årtier. Det er kostet billioner af dollar og er ikke bæredygtigt mere - og har aldrig været det. Landene bør nu læne sig tilbage og sige "tak for den mangeårige gratis tur, men vi ved, at du er nødt til at gøre, hvad der er rigtigt for Amerika", skriver præsident Trump.

- Vi bør svare ved at sige "tak for forståelsen for den situation, vi er i. Meget værdsat", fortsætter præsidenten.

USA har desuden indført en basistold på 10 pct. på varer fra udlandet. Præsident Trump har luftet muligheden for at hæve tolden til op mod 30 pct.

I sidste uge offentliggjorde præsidenten på sin profil på Truth Social toldsatserne for en række af amerikanske handelspartnere. I enslydende breve forklares nødvendigheden af den højere told.

Af brevene fremgår det blandt andet, USA "trods et betydeligt handelsunderskud" har "besluttet at arbejde sammen med" de forskellige lande under et "mere balanceret og fair" handelsforhold.

- Derfor inviterer vi nu jer til at deltage i USA's ekstraordinære økonomi, der er nummer ét i verden med længder, fremgår det af brevene, der er underskrevet af præsident Donald Trump.

.\˙ MarketWire



14/7 2025 15:11 pauly 4127210



Forstår ikke rigtigt Trumps logik, meget kan US ikke selv producere eller kun producere i begrænset omfang.
Told på udenlandske vare er en skat på egen befolkning.
Jeg er med på told i nogle tilfælde kan være brugbare for at beskytte egen produktion, men generelle toldsatser er kun en skat.
Idioti på højeste niveau.




14/7 2025 16:31 Helge Larsen/PI-redaktør 0127211



EU har nu sat tal på, hvor stor en modtold landene er klar med overfor USA.

Samlet svarer det til 84 mia. dollar svarende til mere end 500 mia. kr., siger EU's handelskommissær Maros Sefcovic ifølge nyhedsbureauet dpa.

Meldingen kommer efter nye toldsatser annonceret af USA's præsident Donald Trump.

EU håber stadig på at finde en forhandlingsløsning i handelsstriden med Washington for at undgå at skulle indføre modtold.

Trump har sagt, at han sætter en told på 30 pct. på import fra EU fra 1. august.

Og det er blevet det brandvarme emne, som EU's handelsministre diskuterer i Bruxelles mandag. Og her falder talen blandt andet også på modforanstaltninger.

Listen, som nu præsenteres for EU's medlemslande, er baseret på et forslag fra EU-Kommissionen i maj og omfattede oprindeligt primært industri- og landbrugsvarer.

Listen er da siden blevet revideret, skriver dpa.

.\˙ MarketWire



TRÅDOVERSIGT