Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Salg af ompakket Ozempic på danske apoteker.


127461 Overlærer Andersen 31/7 2025 10:52
2
Oversigt

Jeg er en af dem som vinder på Novo uanset hvordan aktiekursen udvikler sig. Jeg er nemlig bruger af deres fremragende diabetesmedicin Ozempic.
Jeg har dog undret mig over, at jeg i stigende grad får Ozempic i uoriginal embalage når jeg henter det på apoteket. Jeg spurgte forleden farmaceuten hvad årsagen er. Hun svarede at Ozempic i stor stil bliver solgt gennem opkøbere, som ompakker det originale produkt til anden papembalage og sælger det videre til apotekerne. Der er altså en form for mellemhandlere på markedet, som også må forventes at skulle tjene på produktet(prisen for forbrugeren er den samme) alt andet lige, må det betyde at Novo tjener mindre.
Det undrer mig, at der er dette mellemled. Jeg håber der en naturlig forklaring, og at det ikke udhuler Novos fortjeneste for meget. ( lige som vi ser med andre produkter) Er der nogen som kan gøre mig klogere?



31/7 2025 11:00 troldmanden 3127463



Det er typisk når der er restordre fra NVO at parallel importørene har en forretning. For ja de tager højre priser end når apotekerne får det fra NVO. Så der må åbenbart være restordre på Ozempic i DK?



31/7 2025 11:00 Aktie-Zlatan 3127464



Sandsynligvis et lavere pris i f eks Bulgarien og det benytter mellemhandlere.

https://www.lakemedelsverket.se/sv/tillstand-godkannande-och-kontroll/forsaljningstillstand/parallellimport#hmainbody1



TRÃ…DOVERSIGT