Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Bavarian: Opkøbsfarcen fortsætter - hvor er købmændene?


128965 ProInvestorNEWS 16/10 2025 16:40
Oversigt

Helge Larsen er en tålmodig investor, men hans tålmodighed er brugt op i forhold til Bavarian Nordics bestyrelse. Kapitalfondene er kommet med et forhøjet bud, men hele processen vidner om, at de ikke har gjort deres forarbejde godt nok.
Bestyrelsens håndtering foranlediger Helge Larsen til igen at spørge retorisk: Hvem er det, der ejer Bavarian Nordic? Hvilket potentiale kan ikke opnås som børsnoteret virksomhed? Og hvor er købmændene?

Denne video er ikke en anbefaling om køb eller salg af aktier. Helge Larsen har aktier i Bavarian Nordic - lidt endnu i hvert fald.




16/10 2025 18:08 Cupcake 8128966



Ja, Helge, hvis det her fjendtlige overtagelsesforsøg lykkes, så er min tillid til det danske børsmarked væk. Det kan godt være lovligt, men det er dybt uetisk.

Der trænger til en grundig oprydning, så vi småaktionærer ikke bliver kørt over af grådighed og anden urimelig adfærd. Lad endelig være med at smide håndklædet i ringen - tag hellere kampen op mod de urimelige vilkår, vi bliver budt.

Vi har brug for hvide riddere derude! For hvis I garvede aktionærer giver op, hvem har vi så at se op til?



16/10 2025 18:50 AWIN 8128968



Jeg er helt enig i Helges udlægning omkring ejerskabet i Bavarian og hans kritik af bestyrelse og ledelse, mens jeg ikke er enig i Cupcakes kritik af fondenes budpolitik. Enhver har jo ret til at byde det man vil, og sælgerne kan frit afvise. Sådan har det været lige så længe jeg har beskæftiget mig med invest, og sådan skal det vedvarende være i et frit marked.
Jeg synes også Bavarian Nordic har totalt fejlet på bestyrelses og ledelses niveau. De har valgt forkert, og svigtet deres opgave og skal væk hurtigst muligt. Først med en ny bestyrelse, som skal vælges på en ekstraordinær generalforsamling, indkaldt af flest mulige aktionærer, og styret af Dansk Aktionærforening i samarbejde med de store aktuelle investorer. Den ny bestyrelse kan så udskifte ledelsen på Ceo og Cfo niveau. Uroen vil koste på kursen, hvorfor det kræver langsigtede investorer, til gengæld venter gyldne tider forude. Dette sidste vægter jeg udfra den massive modstand fra 72,3 % af aktionærkredsen.



16/10 2025 19:21 Cupcake 5128970



Hej igen. Hvis du har fulgt med i mine tidligere opslag, ved du, at det ikke handler om fondenes budpolitik, men om risikoen for udvanding af aktionærerne gennem rettede emissioner, bestyrelsens ageren samt en lovgivning, der fortsat ikke yder tilstrækkelig beskyttelse af aktionærerne/ejerne.



16/10 2025 19:15 EliotSpitzer 6128969



Helge - Tak for du sætter ord på frustrationen og jeg er fuldstændig enig med dine betænkninger.



16/10 2025 19:34 B.Andersen 7128971



Verdensklasse kommentar fra Hr. Larsen: "Jeg har ikke noget imod at blive kørt over, hvis bare jeg bliver betalt godt nok for det". :−)



18/10 2025 19:14 Strøjer 3129014



Godt brølt, og helt enig. Dette er ikke kun et angreb på Bavarian, men også på anstændigheden på børsmarkedet.



TRÅDOVERSIGT