Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Rockwool - Ramt af flere udfordringer - aktien dykker


129620 ProInvestorNEWS 11/11 2025 18:01
Oversigt

Kommentar fra Per Hansen, Investeringsøkonom, Nordnet

Rockwool nedjusterer forventninger og aktien dykker. Det er ikke kun en men flere faktorer som rammer samtidig

Rockwool nedjusterer forventningerne til helåret
Det er en række faktorer som rammer på samme tidspunkt
Overordnet set er det svækkelse i afsætningen i Canada, UK og Rusland
Oveni har Rockwool tidligere meldt om længere beslutningstider i USA
Der har været produktionsproblemer i Schweiz
Rockwool forventer nu en EBIT margin på 14-15 % mod tidligere mindre end 16 %
En omsætning på niveau med sidste år


Moderat kursklø - Kulminerer nedturen i afsætningen nu?
5 % kursklø vidner om en moderat nedjustering. Aktien har bevæget sig mellem minus 3-7 % efter nedjusteringen. Rockwool har tidligere advaret om afsætningssvækkelse. Nu får disse ny næring. Aktien er faldet en del i 2025 allerede, og det afbøder alt andet lige kursreaktionen. Kulminerer nedturen i afsætningen nu er det gode spørgsmål?

Figur 1: Kursudvikling, 1 år, Rockwool B
Kilde: Nordnet

ROCK B.CO




11/11 2025 18:07 ProInvestorNEWS 1129621



Rockwool nedjusterer forventningerne til driftsresultatet

11/11 16:40

(opdateres)

Rockwool nedjusterer forventningen til EBIT-margin for 2025, driftsresultatet.

Det sker som følge af en uventet nedlukning af koncernen fabrik i Schweiz og de fortsat udfordrende markedsforhold særligt i Storbritannien, Canada og Rusland.

Det oplyser Rockwool tirsdag eftermiddag.

Isoleringskoncernen ser nu en EBIT-margin på mellem 14 og 15 pct. mod tidligere "under 16 pct."

Lukningen af fabrikken i Schweiz kom efter en hændelse i produktionshallen i oktober, hvor smeltet sten flød ud på gulvet.

- Produktionen er derfor indstillet mens der foretages reparationer og årsagen til hændelsen undersøges. Under nedlukningen dækkes leverancer til det schweiziske marked fra andre Rockwool-fabrikker. Renoverings‑ og importomkostninger vil have en negativ indvirkning på indtjeningen i fjerde kvartal 2025, oplyser koncernen.

Forhandlinger med forsikringsselskaberne pågår, men en aftale forventes førstat kunne indgås i begyndelsen af 2026, hedder det videre.

Oveni er er der fortsat volatilitet og "tøven på de globale markeder, idet de vanskelige forhold som følge afhandelspolitisk usikkerhed og geopolitiske spændinger fortsætter". Desuden har isoleringsforretningen i Storbritannien haft "flere uventede udfordringer i tredje kvartal 2025, da store tagprojekter blev aflyst eller udskudt, hvilket midlertidigt påvirker omsætning og indtjening", oplyser Rockwool.

Også byggesektoren i Canada er fortsat kraftigt påvirket af stigende inflation og handelsrelaterede spændinger som følge af toldsatser, og det har haft en væsentlig indvirkning på efterspørgslen.

- Vi forventer ikke en forbedring heraf på kort sigt. Nedgangen i Rusland fortsætter og har en stigende indvirkning på koncernens indtjening, som følge af faldende salgspriser og højere inflation end forventet, fortæller Rockwool.

.\˙ MarketWire



TRÅDOVERSIGT