Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

C25-sammensætning: FLS erstatter Nordea


130353 ProInvestorNEWS 15/12 2025 08:28
6
Oversigt

Kommentar fra Per Hansen, Investeringsøkonom, Nordnet

Nasdaq har meddelt, at fra og med næste mandag den 22/12 erstatter FLS, Nordea i C25-indekset. Det kan give kortsigtet interesse for især FLS

FLS røg ud af C25-indekset for 2 år siden sammen med Netcompany. Dengang blev de erstattet af Zealand Pharma og NKT
Om 1 uge overtager FLS pladsen fra Nordea, som forlader indekset
Indlemmelsen af FLS på bekostning af Nordea skyldes ikke at FLS er steget ekstremt meget (og mere end Nordea).
Det skyldes heller ikke at markedsværdien af FLS er kommet tæt på Nordea.
Det skyldes, at FLS har været mere handlet end Nordea i den referenceperiode, som Nasdaq bruger som udvælgelseskriterier blandt de selskaber med den højeste markedsværdi.
Hovednoteringen for Nordea, og der hvor den aktie handles mest, er i Finland (hovedsæde) og Sverige


Udskiftningen af Nordea får næppe nogen større og nævneværdig betydning for aktien. I hovedsagen er den danske notering en parallel notering til der, hvor aktien handles mest. FLS kan derimod se en kortvarig øget interesse fra de investorer, som handler ikke mindst indeksprodukter.


Figur 1: Kursudviklingen i FLS og Nordea, dansk notering, 1 år
Kilde: Nordnet

(klik på billedet for at forstørre)




16/12 2025 18:28 oneofakind 1130376



FLS har strømlinet selskabet mht. fokus på Minedrift, og frasalget af Cement-delen kan være en trigger, hvis der bliver fred i Ukraine.. Idet der ligger en bonus-ordning i frasalget.. Imedens fortsætter efterspørgslen efter metaller og sjældne metaller for at kunne forsyne efterspørgslen til AI, infrastruktur og energi med at booste både minesektoren og underleverandører til denne. FLS kan udmærket blive næste års overraskelse mht. både udbytte og kursudvikling Note jeg har aktier i den, ligesom jeg har aktier i f.eks. Rio Tinto, mfl.



TRÅDOVERSIGT