Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

DSV: 5 grunde til at kursfald var en overreaktion


131136 ProInvestorNEWS 13/2 2026 07:48
Oversigt

Kommentar fra Per Hansen, Investeringsøkonom, Nordnet

Vi lever i en vild og ekstremt polariseret verden. Det fik DSV og deres investorer at føle på den hårde måde i går. Her er 5 grunde til at kursudviklingen var en overreaktion og 1 grund til at det ikke nødvendigvis forholder sig sådan

Midt på eftermiddagen i går begyndte DSV aktien at "gynge"
Først faldt den ned til 1830.
Siden steg den til 1870 igen.
Så dykkede den helt ned til under 1700 for til sidst at slutte lige over 1700 mærket
I den ordinære handel - den handel som ikke foregår efter 16.50-17.00 i "lukkeauktionen", var der ifølge mine observationer omsat 400.000-500.000 aktier
Den samlede omsætning i DSV i går var på 1,397.113 mio. aktier
Det betyder, at der i lukkeauktionen skulle findes en køber til 800.000-900.000 aktier, svarende til ca. 2x den "normale" omsætning (før 16,50), som i forvejen var ret høj. Det er usædvanligt

Nordnets kunder plejer at være mere end 10 % af en akties omsætning på Nasdaq Copenhagen
I januar var vores markedsandel på 11,72 % af alle handler, som det fremgår af det her link: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ACEe959PC-_qgwp7B7_D8fGQYUWlNXA_/edit?gid=679619041#gid=679619041
Nordnet er den største aktør, når det kommer til antallet af handler, totalt set
Vores kunder forholdt sig meget roligt i går med en usædvanlig begrænset omsætning
Det tyder på, at der var en eller flere udenlandske "hvaler", som skulle presse en meget stor omsætning igennem


Der peges på, at det var en ny APP, som skulle være årsagen til kursfald i transportaktier, som DSV, CH Robinson og Kuehne & Nagel, se figur 1. Denne APP skulle være i stand til at effektivisere kørslen for transportselskaber og være en distrupter er det bestående system. Her er 5 grunde til at kursreaktionen er en overreaktion

Benyttelse af AI til optimering af fragtruter og -volumenr har der været talt om i nogle måneder
Det er noget af det, som også er blevet nævnt af og i forbindelse med DSV
De gevinster der kommer via AI går tilbage til kunderne i et marked drevet af konkurrence. De som ikke har ressourcerne til at optimere, bliver udsat. DSV er verdens største. De har ressourcerne
Investeringscasen for 2026 er integrationen af DB Schenker. Det er der ikke ændret på. Stort set alle analytikere har øget deres kursmål efter regnskabet.
Det er næppe realistisk at forestille sig, at en APP alene kan revolutionere branchen. Kunderelationer spiller en meget stor rolle. Ingen eller kun få vil overlade deres værdifulde spedition til "fremmede". Hverken selskabet eller selskabets forsikringsselskab.


De polariserede investorer og afsmitningseffekten

Investorerne bliver stadig mere spekulative. De reagerer hurtigere; de handler mere og oftere, og de reagerer på alle signaler. Den udvikling er sket over tid, men den er accelereret især det/de seneste år. Omtrent sammenfaldene med at at USA fik en ny præsident, som deler verden op, deler USA op og tager et opgør med den verdensorden, som investorerne havde lært at kende. Når DSV aktien reagerer sker det bl.a. sammen med andre transportselskaber, som Kuehne & Nagel og amerikanske CH Robinson, som langsigtet i øvrigt kunne være et opkøbsmål for DSV.

Vi lever i en vild verden, hvor finansielle størrelser bliver "kørt rundt". I går var endnu en af de eksempler på en stadig mere skiftende og foranderlig finansiel virkelighed.

Figur 1: Kursudvikling, 1 dag, DSV, Kuehne & Nagel + CH Robinson
Kilde: Nordnet

DSV.CO




13/2 2026 07:58 ProInvestorNEWS 2131137



AL Sydbank om tocifret kursfald for DSV-aktien: Markedet har overreageret

13/2 06:35

Der var kæberaslere til de store globale logistikselskaber torsdag, hvor hjemlige DSV dykkede 10,5 pct.

De store kursfald ramte schweiziske Kuehne + Nagel, der faldt så tungt, at handelen ud på eftermiddagen blev suspenderet, inden aktien genoptog handelen og faldt endnu mere med i alt 13 pct. Også CH Robinson Worldwide, der er et stort amerikansk logistikselskab, faldt 14,5 pct.

Hos AL Sydbank betegner senioranalytiker Mikkel Emil Jensen dog, at det er en overreaktion på mikro AI-selskabet Algorhythm Holdings AI-platform, der viser potentiale for massivt produktivitetsløft i transportsektoren.

- Markedet fokuserer i for høj grad på truslen fra AI fremfor mulighederne - vi betragter faldet som en god mulighed for at købe op, skriver Mikkel Emil Jensen i en kommentar. AL Sydbank har haft en købsanbefaling på DSV i snart seks år.

Algorhythm Holdings platform, Semicab, har annonceret et såkaldt "white paper", som viser, at deres AI-platform kan gøre fragt markant mere produktivt ved at øge volumen op til 300-400 pct. uden flere ansatte.

- Semicab har vist, at de kan reducere kraftigt i manuelle processer ved brugen af deres AI platform og samtidig reducere mængden af "tom kørsel" med over 70 pct. De fremhæver, at mange lastbiler i dag kører tomme én tredjedel af tiden, forklarer AL Sydbanks senioranalytiker.

Mikkel Emil Jensen mener, at de store kursskred kan forklares med frygt for disruption af de gamle traditionelle transportsystemer og øget risiko for, at nye aktører kan træde ind på markedet og løfte og skalere forretningen, uden en mindre hær af ansatte.

- Vi anerkender usikkerheden ved AI, og hvordan det kommer til at påvirke transportmarkedet, men I vores optik vender markedet tingene på hovedet og tillægger truslen ved AI større vægt end mulighederne. AI har potentialet til at skabe både store vindere og tabere i de kommende år, men generelt vurderer vi, at de etablerede spillere står med de stærkeste kort på hånden, skriver Mikkel Emil Jensen om nyheden.

Senioranalytikeren sætter DSV ind blandt de førende inden for digitalisering og AI:

- I forbindelse med årsregnskabet fremhævede ledelsen netop milliardpotentialet bag teknologien, som i øvrigt vil blive rullet mere ud på kapitalmarkedsdagen den 12. maj. Ledelsen fremhævede ligeledes, at de ikke ønsker at anvende AI på et personligt plan, men at man først rigtig ser potentialet når AI bruges på entrepriseniveau og som en integreret del af forretningen, påpeger AL Sydbanks senioranalytiker.

.\˙ MarketWire



TRÅDOVERSIGT