Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Novo: Estimaterne vender op, mens aktiekursen vender ned


132676 ProInvestorNEWS 9/6 2026 07:19
8
Oversigt

Kommentar fra Per Hansen, Investeringsøkonom, Nordnet


Der kom ikke breaking news fra Novo Nordisk på ADA konferencen i Louisiana, New Orleans. Eli Lilly tog igen overskrifterne fra Novo Nordisk, som ellers havde den bedste kommercielle nyhed

Der var ingen breaking news på ADA konferencen i weekenden
Mange præsenterede deres forskningsresultater
I al væsentlig var det yderligere resultateter fra kendte studier der dominerede
Et af de væsentlige temaer var bivirkninger
Her var den meget store, negative overraskelse, at Boehringer Ingelheim faldt helt igennem med deres Survodutide
At dømme efter kursreaktionen mandag var Eli Lilly vinderen
Ikke fordi de kom med meget store nyheder
Men fordi de ganske enkelt er langt bedre end andre til at få positiv fokus på deres egen pipeline og fremskridt
Novo Nordisk leverede den bedste kommercielle nyhed, da de annoncerede efter blot 5 måneder at have udskrevet 3+ mio. recepter på Wegovy pillen i USA.
Novo Nordisk har med Wegovy pillen det bedste produkt med hensyn til vægttab og bivirkninger
Eli Lilly forsøger at overbevise om, at bekvemmelighed er vigtigst med hensyn til salg
Analytikere tror mest på Eli Lilly. Det kan skyldes, at mange af dem er i USA, som er et bekvemmelighedssamfund


Estimaterne vender op, mens aktiekursen vender ned

De seneste uger er der først sket en stabilisering i indtjeningsforventningerne og siden en lille stigning for så vidt angår Novo Nordisk. Det skyldes formentlig, at stigende pillesalg i USA og den forestående lancering i Europa får analytikerne til at justere op. Aktiekursen, tjah, den vender måske ikke meget ned, men heller ikke på nogen måde markant op. Novo Nordisk har et meget stort arbejde foran sig med at overbevise om, at de er på vej op og konkurrencedygtige. Det handler mest om tillid til forskningspipeline, og nok også om at IR funktionen skal på overarbejde



9/6 2026 07:42 Alberto 6132677



Det er analytikerne, der er bekvemmelige! - Og som endnu ikke har set, at denne "bekvemmelighed" er et dobbeltsidet sværd, der truer med at ramme Lilly på tilbagevejen: Allerede 3 servere adverse hændelser i de første 2 måneder for Fondayo - heraf 1 leverrelateret. Jeg tror ikke, der skal mange flere til, før "bekvemmeligheden" viser et andet ansigt!



9/6 2026 13:21 ProInvestorNEWS 0132695



The GLP-1 War Escalates: Lilly vs. Novo






TRÅDOVERSIGT