Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Vestas: USA markedet lever...anonymt


132900 ProInvestorNEWS 26/6 2026 07:11
4
Oversigt

Kommentar fra Per Hansen, Investeringsøkonom, Nordnet

Vestas annoncerede i går en meget stor ordre på 869 MW. Det er ikke kun ordrestørrelsen som er "interessant"

Vestas har i 2. kvartal annonceret 2329 MW ordrer indtil videre
Det er inklusive ordren på 869 MW fra i går
Det er væsentlig mere end på samme tidspunkt i 2025, hvor Vestas samlet annoncerede blot 1112 MW
Samtidig tikom der de uannoncerede ordrer sidste år (som vi ikke kender endnu i går), som bragte den samlede ordrehøst på 2009 MW
Sidste års 2. kvartals ordreindgang var set i en historisk kontekst meget lav
Dette års ser mere gennemsnitlig ud - jævnfør oversigten.
Der er stadig lidt mindre end 1 uge tilbage af kvartalet og mon ikke der kommer lidt yderligere ordrer, som det plejer at ske. Dermed bliver kvartalet formentlig gennemsnitligt


USA markedet lever...anonymt

Det amerikanske marked for havvind er lukket, har vi forstået. I hvert fald i en overgangsperiode og så længe Donald Trump er præsident. I den henseende kunne man få den tanke, at også det amerikanske marked for landvind var det samme. Det er dog ikke tilfældet. Af de annoncerede 2329 MW i 2. kvartal, har 2 store amerikanske ordrer på ialt 1542 MW stået for 66,2 %. "USA er lukket", men "USA lever". De amerikanske ordrer er fordelt på 2 store ordrer, og i begge tilfælde er ordregiveren anonym. Det viser, at der stadig er ordrer i USA, og at ordregiveren ikke ønsker at komme i bad standing hos den amerikanske præsident ved offentligt at tilkendegive, på nuværende tidspunkt i det mindste, sin identitet

Oversigt over ordreindagngen fra 2021-2025, Vestas, kvartal
Kilde: Vestas, egen tilvirkning




26/6 2026 07:24 ProInvestorNEWS 2132901



Vestas vinder kæmpeordre i USA

26/6 06:34

Vestas har torsdag aften sikret sig en kæmpe ordre fra en unavngivne kunde i USA. Bestillingen er på 869 megawatt (MW).

Det oplyser den danske vindmølleproducent i en meddelelse.

- Vestas er stolt over at have modtaget ordrer på 869 megawatt i USA til ikke-offentliggjorte projekter, er den kortfattede melding.

Med torsdagens ordre har Vestas nu sikret sig 2329 megawatt i bestillinger i andet kvartal, hvilket er en markant fremgang i forhold til samme periode i 2025 på 1112 megawatt.

For året er de samlede ordrer nu oppe på 6833 megawatt, når man medtager de 4504 megawatt i bestillinger i første kvartal. Ved udgangen af andet kvartal sidste år var ordreindgangen på 5144 megawatt inklusiv ikke-annoncerede bestillinger i andet kvartal på 897 megawatt.

Af årets samlede annoncerede ordrer tegner det amerikanske marked sig nu for 2182 megawatt fordelt på fire bestillinger.

.\˙ MarketWire



TRÅDOVERSIGT