Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Wouw!! Back up there dude!


36734 JørgenVarnæs 1/12 2010 13:45
1
Oversigt

Der er tale om i markedet at eurozonen skal begynde at udstede obligationer i stedet for de enkelte medlemslande, som hidtil.

http://borsen.dk/nyheder/investor/artikel/1/196635/obligationer_investorer_presser_tyske_renter_op.html

Iflg Maastricht aftalen må medlemslande ikke påtage sig andre landes gæld. Det var en af hovedforudsætningerne for introduktionen af euro'en.
Er det enden på EU, vi er igang med at se? Jeg tror ikke, at der vil være folkelig støtte til EU projektet, hvis nordeuropa skal til at agere socialkontor og bank for sydeuropa uden seriøse indrømmelser. Og de indrømmelser vil sydeuropa nok ikke give - se bare på reaktionerne på de marginale spareprogrammer, der har været tale om i grækenland, spanien, portugal og frankrig.



1/12 2010 15:56 JørgenVarnæs 336739



og nu taler seriøse markedsiaggtagere om nødvendigheden af kvantitative lempelser i eurozonen for at vi overhovedet kan overleve glædskrisen.

Er der ingen ende på elendigheden i vores lederskab.

http://epn.dk/okonomi2/global/europa/article2262997.ece

Hvad mon tyskerne siger til at deres Wirtshaftswunder bukker under og deres købekraftige D-mark bliver sønderskudt som en syfilisbetændt mexicansk peso, fordi en række europæiske lande gik amok i offenligt forbrug - uden at helmut schmidt sixpack blev spurgt?



TRÅDOVERSIGT