Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

IMF: Banker skal finansiere gæld på 18.500 mia. kr.


41318 MaxProfit 14/4 2011 20:54
0
Oversigt


Verdens banker står over for en "mur af gæld", der skal indfries inden for de næste to år ifølge Den Internationale Valutafond (IMF). Muren er på 3600 mia. dollar svarende til over 18.500 mia. kr.

Bankerne skal ikke alene konkurrere med både hinanden i jagten på finansiering. Også de gældsramte lande - især i Europa - er på kapitaljagt i finansmarkederne, lyder det advarende fra IMF.

Og det er netop især de europæiske banker, der har brug for større likviditet for at genskabe markedets tillid, og sikre deres muligheder for at låne. Nogle af de svageste vil det være umuligt for, og de vil være nødt til at lukke, skriver IMF i rapporten "Global Financial Stability ifølge Reuters.


Tyskland og Irland står for skud

Det er især i de irske og tyske banker, at behovet for ny finansiering er mest akut. Over halvdelen af deres gæld, skal indfries over de næste to år.

"Disse bankers finansieringsbehov kolliderer med større behov for refinansiering i statslig gæld og større konkurrence om mindre ressourcer," lyder det fra IMF.

Men flere europæiske banker er eksponeret mod euro-lande, der er presset af enorm statsgæld.

De kommende stresstest af de europæiske banker er derfor en god mulighede for dem til at genvinde markedets tillid, lyder det fra IMF.

"Generelt er der brug for en omfattende indsats, der indebærer både kapitalrejsning, restrukturering og en større transparens omkring bankernes risici, for at løse de nuværende sårbarhedsproblemer."

I dag er uroen over den græske gæld igen blusset op og landets ti-årige rente er over 13 pct. - det højeste niveau siden euroen blev indført.


På trods af uroen både i Grækenland er den globale, finansielle stabilitet dog forbedret lyder det fra valutafonden



14/4 2011 22:02 Conner 041322



På linket kan man se hvilke landes banker der har penge til gode i PIIGS. Det er primært franske og tyske banker. Går Grækenland statsbankerot, som renterne kunne antyde, så taber disse landes banker penge. Falder det sammen med refinansiering så ......

http://www.faz.net/s/Rub09A305833E12405A808EF01024D15375/Doc~E94130000E47344CF948D95FE6CFDBF54~ATpl~Ecommon~SMed.html#584A5D87449C47F98176C598DBFD4F4D



14/4 2011 22:03 Conner 041323



Nå, men jeg kan se, at man skal trykke frem til slide nr. 11.




TRÅDOVERSIGT