

Teknisk analys Ericsson B: I samband med föregående analys påpekade jag att Ericssonaktien var kraftigt översåld och att vi kunde förvänta oss en uppstuds/vändning. Timingen var det inget fel på aktien har på några veckor stigit mer än 20 procent!
I mitten på februari bjöds vi på ett gyllene kors och det brukar inte ta så lång tid innan en aktie som likt Ericsson har skvalpat och konsoliderat länge tar fart efter att MA-50 brutit över MA-200.
I samband med att aktien har vänt upp och pekar nu både de långa och korta medelvärdena uppåt med kursstaplarna ovanför, vilket innebär att aktien befinner sig nu i positiva trender både på kort och lång sikt.
Som grädde på moset kom bolaget med en rapport som överträffade förväntningarna och det är många som klivit in i aktien för att inte missa tåget.
http://www.proinvestor.se/aktieforum/631/Ericsson-B-(Large-Cap)