Tradingporteføljen min hadde en fin utvikling i første halvdel av 2011, ihvertfall om jeg sammenligner med aksjemarkedet ellers. Her er en liten handelsanalyse av aksjene som har bidratt mest positivt og negativt, forholdsvis Seabird Exploration (SBX) og Reneweble energy Corporation (REC).
Tradingporteføljen min (til nye lesere: Jeg har én tradingportefølje og én investeringsportefølje) har hatt en god utvikling hittil i år, tatt forholdene i betraktning. Spesielt gikk det bra i første halvdel av året hvor jeg var oppe i 12 % avkastning mot et fall i hovedindeksen på 5 %. De siste to ukene har imidlertid ting snudd seg og jeg har hatt flere av de verste dagene siden jeg startet med aksjer, men jeg har likevel et godt forsprang til hovedindeksen som i skrivende stund er ned 21,7 % hittil i år, mens jeg er ned rundt 3 %. Jeg tenkte det kunne være på sin plass å gi en liten handelsanalyse av de aksjene som har hatt størst betydning for den utviklingen.
I første halvår handlet jeg i ti forskjellige verdipapirer hvorav åtte av dem gav positiv avkastning. Seabird Exploration er den aksjen som har bidratt mest til den positive avkastningen tett etterfulgt av XACT Derivat bear. I den andre enden finner du Renewable Energy Corporation og Vest Wind Systems, altså to selskaper innen fornybar energi.
I handelsanalysene som jeg har skrevet hittil har det stort sett handlet om aksjer som har gitt positiv avkastning. Jeg har alltid vært klar på at en bør lære av sine feil og derfor ville det kanskje vært litt mer naturlig å skrive om de handlene som gir meg tap. Men det er gjerne mer spennende å skrive om de handlene som gir gevinst, ikke nødvendigvis fordi de gir gevinst, men fordi handlene som går med tap stort sett går ut med stop-loss som betyr en kort og kjedelig handelsanalyse. Dette er handelen i REC et godt eksempel på, men den er likefullt viktig.
http://aksjebloggen.com/handelsanalyse-av-sbx-og-rec/

