Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Tilbageblik på tidligere analyser og et kig fremad


73670 Hans-Henrik Nielsen 22/11 2015 16:26
3
Oversigt


Så blev det tid til weekenden og gennemgang af de forskellige markeder. I denne sammenhæng plejer jeg altid at lave en evaluering af, hvad mine sidste analyser sagde, og hvad markedet så gjorde i virkeligheden.

I min video sidste weekend sagde jeg, at jeg generelt var ret negativ på markedet på kort sigt, idet det så ud til, at der var en del sælgerpres. Markedet er dog steget, hvilket jo bare understreger at TA ikke er svaret på alt :−)

Men det jeg jo siger i min video er, at sælgerne leder efter undskyldninger for at sælge. Sådanne undskyldninger har der ikke været mange af, men jeg vil umiddelbart vurdere, at der stadig kan komme et pres ned ad, hvis der kommer en eller anden nyhed, som markedet vurderer som negativt (renteudtalelser m.m.).
Min langsigtede cyklus-trend-indikator er dog stadig massivt i plus, så mit oulook er stadig overordnet positivt.

I sidste uge tog jeg en smule af min gevinst af bordet, men jeg er stadig inde i FLS, DSV og Carlsberg.

I torsdags gik jeg ind i TopDanmark, som jeg forventer mig en del af. Jeg gik ind lige omkring 188, og mit SL er til en start i 172. Men det vil hurtigt blive rykket med op, hvis aktien stiger.
Skulle mit SL blive trigget har jeg selvfølgelig som altid sikret mig, at jeg kun har mellem 1-2% af min kapital i spil. (i dette tilfælde 1,4%).

Andre aktier jeg har i kikkerten er:

TDC
Nordea
APM B

Vær dog opmærksom på at APM kun er en bobler. Den opfylder ikke helt betingelserne endnu, men den er på vej, så jeg holder øje med den.

God trading til jer der ude.

mvh

Hans-Henrik
https://www.facebook.com/Markettimerdk-165400380191772/



TRÅDOVERSIGT