Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
Historik

Vælg chat via ovenstående menu
Luk reklame

DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Genmab A/S, 27 November Kl. 16:00 Læs mere her

C25


88724 benmic 19/11 2020 08:44
Oversigt

Er der et sted man kan se, hvor mange procent de forskellige danske aktier vægter i C25 indexet?



19/11 2020 10:49 bgadk 288725



Godt spørgsmål.
Jeg har kunne finde en fin og præcis beskrivelse af hvordan indekset og vægtningen beregnes, men ikke hvad de nuværende vægte er.

I mangel på bedre får du:

https://indexes.nasdaqomx.com/Index/Overview/OMXC20

https://indexes.nasdaqomx.com/docs/Methodology_OMXC20..



19/11 2020 19:20 tommycarstensen 388733



benmic Healthcare udgoer cirka halvdelen. Novo Nordisk vaegter vist nok kun halvt af markedsvaerdien med cirka 15%. Nedenfor har du markedsvaerdierne. Hvis du smider dem ind i Excel, saa kan du selv beregne procentsatserne, hvis du justerer for vaegtningen af Novo Nordisk.

MAERSK-B.CO 211765559296
AMBU-B.CO 50310582272
CARL-B.CO 138322984960
CHR.CO 85273149440
COLO-B.CO 198899269632
DANSKE.CO 87438131200
DEMANT.CO 51748564992
DSV.CO 228602314752
FLS.CO 9631884288
GMAB.CO 149116469248
GN.CO 59910926336
ISS.CO 20215195648
JYSK.CO 17057681408
LUN.CO 38103216128
NOVO-B.CO 977054728192
NZYM-B.CO 103395352576
PNDORA.CO 60791439360
ROCK-B.CO 54722629632
RBREW.CO 33630613504
SIM.CO 30761959424
DRLCO.CO 7246201856
TRYG.CO 54315003904
VWS.CO 233515188224
ORSTED.CO 463122759680

c25




TRÅDOVERSIGT

88724 C25
19/11 08:44 benmic 3



88733 ..
19/11 19:20 tommycarstensen 3