Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

SBS: Stigende omsætning og bedret bundlinje

19-08-10 kl. 19/8 2010 11:26 | Scandinavian Brake Systems 27,70 (+0,36%)

Scandinavian Brake Systems har fremgang i SBS-divisionen (friktion og autoreservedele), hvor driftsresultat i første halvår blev 40 mio. kr. mod 29 mio. kr. i 2009 for fortsættende aktiviteter.

Periodens resultat viser et overskud for koncernen på 5 mio. kr. efter skat. Heri er indeholdt et underskud på 14 mio. kr. fra ophørende aktiviteter i Notox-divisionen (dieselpartikelfiltre), som fortsat søges afhændet.

- Resultatet er markant forbedret i forhold til samme periode i 2009, der udviste et underskud på 27 mio. kr., fremhæver selskabet.

SBS indgik i april endelig aftale med koncernens pengeinstitutter med flere om refinansiering af koncernen og underskrevet aftale vedrørende en konvertering af en del af bankgælden til ansvarlig lånekapital og tilvejebringelse af det ventede finansieringsbehov frem til udgangen af 2012.

Egenkapitalen er nu negativ og udgør -91 mio. kr.

- Egenkapitalen suppleres af den ansvarlige lånekapital, hvis regnskabsmæssige værdi udgør 176 mio. kr. ved udgangen af juni. Egenkapital og ansvarlig lånekapital udgør tilsammen godt 10 pct. af balancesummen, forklarer SBS.

Scandinavian Brake Systems opjusterer forventningen til koncernomsætningen til "niveauet 900-940 mio. kr." mod tidligere 860-900 mio. kr. samt fortsat et positivt koncernresultat.

I SBS-divisionen ventes et resultat før skat og ophørende aktiviteter som tidligere udmeldt 20-30 mio. kr. for hele 2010.

- I Notox-divisionen (ophørende aktivitet) er ledelsen fortsat i dialog med flere potentielle strategiske partnere for at sikre det forretningsmæssige og finansielle grundlag for Notox-aktiviteten. Ledelsens bestræbelser på at afhænde Notox helt eller delvist fortsætter uændret. Ledelsen forventer ikke en væsentlig omsætning i Notox-divisionen i 2010, og neddroslingsomkostninger mv. vil resultere i et underskud før skat i niveauet 20-30 mio. kr., skriver SBS.

Der er ikke taget hensyn til eventuel påvirkning af en hel eller delvis afhændelse af den resterende del af Notox-aktiviteten.

# Halvårsregnskab - Scandinavian Brake Systems:



Mio. kr. H1 2010 H1 2009

---------------------------------------------------

Omsætning: 506,4 428,3

EBIT: 40,1 29,2

Res. før skat: 25,2 19,0

Nettoresultat: 5,3 -27,0

Egenkapital: -90,7 236,0

Balance: 841,0 1127,3 #

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Scandinavian Brake Systems

PRIS 27,70
ÆNDRING +0,10 (+0,36%)
ÅBEN 28,10
SIDSTE LUK 27,60
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER