Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Schaunmann Properties tæt på rekonstruktion - avis

03-09-10 kl. 3/9 2010 05:07 | Udviklingsselskabet af 01.08. 1975 A/S 0,15 (+7,14%)

Den sjællandske ejendomsdeveloper Schaumann Properties er i øjeblikket i rekonstruktionsforhandlinger med en håndfuld banker, der skal få skåret selskabets drift og gæld til, skriver dagbladet Børsen.

Øvelsen skal gøre det muligt at foretage en aktieemission, der kan tilføre selskabet mellem 100 og 200 mio. kr.

- Vi arbejder under den faste antagelse, at Amagerbanken også fremtidigt er til stede i den form, den er i dag, siger topchef og stor-aktionær i det børsnoterede Schaumann Properties, Jens Schaumann.

Hvis det går galt for Amagerbanken, vil det ifølge Jens Schaumann ikke trække developerselskabet ned.

- Forhandlingerne tæller også en af de banker, der ligger i Finansiel Stabilitet. Finansiel Stabilitet agerer stadigvæk som bank, og det er heller ikke sådan, at verden går i stå, hvis Amagerbanken - Gud forbyde det - måtte lande i Finansiel Stabilitet. Det vil ikke have den effekt, at vi ikke kan blive stående på benene, siger han.

Jens Schaumann regner med en afklaring på selskabets finansielle situation "inden udgangen af fjerde kvartal". De røde tal i developerselskabet betyder, at selskabet i øjeblikket ikke er i stand til at betale renter til bankerne.

- Vi har en forståelse fra vores banker om, at vi ikke kan hekse. Vores indtjening kommer, i takt med at der kommer nogle indtægter, og det er i den takt, at bankerne får deres penge. Det er jo sådan, at i vores sektor går tingene lidt langsommere, end det gjorde tidligere.

Schaumann Properties kom ud af første halvår med et underskud på 92 mio. kr., hvormed egenkapitalen skrumpede til 80 mio. kr. Balancen i selskabet er halveret det seneste år til 2,1 mia. kr. fra 4,2 mia. kr., men selskabet skal slankes yderligere.

Formålet med rekonstruktionen, der muligvis kommer til at medføre, at en eller flere banker må sløjfe dele af den 1,8 mia. kr. store gæld i selskabet, skal bane vej for, at selskabet kan gennemføre en aktieemission på fondsbørsen senere, der skal tilføre selskabet 100-200 mio. kr.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Udviklingsselskabet af 01.08. 1975 A/S

PRIS 0,15
ÆNDRING +0,01 (+7,14%)
ÅBEN 0,12
SIDSTE LUK 0,14
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER