Aktionærerne redder Amagerbanken - igen
09-09-10 kl. 9/9 2010 15:54 | Amagerbanken 5,00 (+3,52%)
Amagerbankens ledelse kan ånde lettet op.
Aktionærernes vilje til at skyde yderligere 900 millioner kroner ind i aktiekapital gør, at banken kan få den livsnødvendige statsgaranti på lån op til 13,5 milliarder kroner.
Dermed er banken sikret frem til andet kvartal 2013.
Interessen for at skyde ekstra kapital ind i banken for anden gang på mindre end et år har været stor. Statens selskab for nødlidende banker, Finansiel Stabilitet, havde krævet en udvidelse af aktiekapitalen på 750 millioner kroner for at lade Amagerbanken få statsgaranti på milliardlån. Men da regnebrættet torsdag blev gjort op, havde aktionærerne skudt 150 millioner kroner mere ind end krævet. Det er bankens bestyrelsesformand, Niels Erik Nielsen, meget tilfreds med.
- Vi er meget taknemmelige for den massive opbakning, aktionærer og andre investorer har udvist Amagerbanken, siger han.
På forhånd havde rigmanden og storaktionæren Karsten Ree meddelt, at han ville tegne nye aktier i Amagerbanken for cirka 300 millioner kroner. Nykredit og PFA har også bakket op. Det sker på trods af, at ledelsen i banken i offentligheden har fået store hug for at drive banken mod kanten af afgrunden.
Ifølge bestyrelsesformanden har der ikke har været stillet krav om, at bestyrelsen forlader taburetterne i forbindelse med aktieudvidelsen.
- Mig bekendt er der ingen aktionærer, der har stillet krav om bestyrelsesmedlemmers afgang. Men når den endelige sammensætning af aktionærer er kendt, vil bestyrelsen drøfte den fremtidige sammensætning med aktionærerne, siger han til RB-Børsen.
På spørgsmålet om, hvorvidt der har været stillet krav om udskiftning af direktionsmedlemmer, svarer bestyrelsesformand Niels Erik Nielsen:
- Det er ikke aktionærerne, der udpeger direktionen, det gør bestyrelsen.
Det er anden gang inden for et år, at Amagerbanken har været ude med hatten i hånden til investorerne - i december var rigmanden Karsten Ree også redningsplanke med et kapitalindskud på en halv milliard kroner.
Niels Erik Nielsen kan ikke udstede garantier for, at aktionærerne ikke skal til lommerne en gang til, når statsgarantien udløber, men han slår fast, at det "ikke ligger i bankens planer". /ritzau/
(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om Amagerbanken



