Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Aktier/tendens: Flad åbning i stille marked

16-09-10 kl. 16/9 2010 06:31 | Carlsberg A 705,00 (+0,43%) | Maconomy 20,50 (0,00%) | Lundbeck 371,10 (-2,24%) | DSV 495,60 (+0,32%) | TORM 0,00 (0,00%) | Nordea Bank 77,10 (+0,06%)

C20-indekset ventes at åbne tæt på onsdagens lukkeniveau, da indekset endte 0,6 pct. lavere i 416,77. DSV annoncerer opkøbsstop, og kan derfor få lidt ekstra opmærksomhed. Yderligere er der ekstra opmærksomhed på Torm og SAS. Tankrederiet Torm endte onsdag med en kraftig kursstigning. Det meget medieomtalte flyselskab SAS bytter ud på topposten.

- Det er et forholdsvis stille nyhedsmarked, der ventes at præge torsdagens åbning, som også kan være præget af teknisk handel. Stemningen kan blive afventende frem mod de amerikanske nøgletal. Der er meget fokus på arbejdsmarkedet, hvilket giver ekstra spot på de ugentlige arbejdsløshedstal, udtaler aktiehandel Martin Munk fra Jyske Bank til RB-Børsen.

DSV: Transportgiganten ændrer nu mange års praksis og slår bremsen i for store opkøb. Det erkender ledelsen, som i langt højere grad vil basere sig på organisk vækst og mindre opkøb på vækstmarkeder. De fleste investorer har nikket ja til selskabets selvbestaltede opkøbs-timeout. Det skriver dagbladet Børsen. DSV endte onsdag 1,0 pct. lavere i kurs 103.

Torm: Tankrederiet er i fokus, efter at onsdagens kraftige stigning. Torm-aktien steg onsdag 8,0 pct. til kurs 43,2.

Carlsberg: Den turnaround, som den danske bryggerigigant indledte i Ukraine i 2006, er lykkes, og nu skal der arbejdes videre på at rykke endnu tættere på markedslederen, InBev. Det sagde direktør for Carlsberg i Ukraine Peter Chernyshov på Carlsbergs kapitalmarkedsdag i Valby onsdag. Ukraine er Carlsbergs næststørste marked i region Østeuropa efter Rusland med en andel på ca. 15 pct. af omsætningen. Førerpositionen med en markedsandel på godt 37 pct. tilhører InBev. Carlsbergs andel er godt 28 pct. Andelen er steget støt siden 2005, da den udgjorde 19 pct. Carlsberg sluttede onsdag 1,6 pct. lavere i kurs 568.

SAS: Bestyrelsen i SAS har udnævnt Rickard Gustafson til ny administrerende direktør og koncernchef for SAS. Han kommer fra en stilling som administrerende direktør i Codan/Trygg-Hansa. Gustafson tiltræder først til marts næste 2011. Den nuværende chef Mats Jansson fratræder 1. oktober og frem til marts bestrides koncerncheffunktion i SAS af den nuværende vicekoncernchef, John Dueholm. SAS lukkede onsdag i kurs 20,8 kr.

Lundbeck: Medicinalselskabet kan med en lancering af antidepressivet Cipralex i Japan med tiden hente årlig indtjening på over en halv mia. kr., vurderer adm. direktør Ulf Wiinberg over for dagbladet Børsen. Lundbeck, som faldt onsdag 0,3 pct. til kurs 94,75, har netop indsendt registreringsansøgning til godkendelse af Cipralex i Japan, der i dag har et marked for antidepressive midler på ca. 1,1 mia. dollar (6,4 mia. kr.).

Nordea: Banken, som onsdag endte 0,2 pct. lavere i kurs 57, kan blive en stor vinder ved en børsnotering af smykkevirksomheden Pandora. Nordea har en indirekte ejerandel på omkring 4 pct. af Pandora gennem investering i kapitalfonden Axcel, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten torsdag. Ifølge Nordeas egne analyser er Pandora mellem 25 og 37 mia. kr. værd, og ejerandelen har dermed en værdi på mellem 1 og 1,5 mia. kr.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Carlsberg A

PRIS 705,00
ÆNDRING +3,00 (+0,43%)
ÅBEN 708,50
SIDSTE LUK 702,00
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser
-

RELATEREDE NYHEDER