Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Tryg/CEO: Præmieforhøjelser - eller Amagerbanken

30-09-10 kl. 30/9 2010 11:27

Præmieforhøjelser er på vej i forsikringskoncernen Tryg. Det erkendte koncernchef Stine Bosse i sit indlæg på Dansk Aktionærforenings Aktiemesse torsdag i København. Men hun fastslog samtidig, at forhøjelserne er bydende nødvendige.

- Hvis vi ikke sætter præmierne op, så er der fem år til Amagerbanken eller det, der er værre, sagde hun.

- Vi hæver præmierne, når det er nødvendigt, efter at vi de seneste år har nedsat præmier på bilforsikringer efter indførelse af tarif med kørte kilometer. På huse og indbo har vi set en frygtelig dramatisk skadesudvikling - klimarelaterede skader og tyveri. Og jeg må desværre fortælle, at det ikke er holdt op, forklarede Stine Bosse.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar