Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Lifecycle Pharma søger 450 mio. kr. i kapital

01-10-10 kl. 1/10 2010 05:42 | Veloxis Pharmaceuticals 0,90 (+4,65%)

Biotekselskabet Lifecycle Pharma indkalder til ekstraordinær generalforsamling for at hente omkring 450 mio. kr. i ny kapital, således at selskabet kan finansiere vigtige (pivotale) fase III-forsøg med selskabet LCP-Tacro, der er selskabets førende produktkandidat. Målet er at nå frem til at kunne søge om såkaldt New Drug Application hos de amerikanske sundhedsmyndigheder (FDA) og en Marklet Autorisation Application hos det europæiske myndigheder, EMA, så hurtigt som muligt.

Emissionen var annonceret i selskabet regnskab for 2009.

Lifecycle Pharma indgik i august aftale med FDA om protokollen for det pivotale fase III-studie af LCP-Tacro i nytransplanterede nyrepatienter. LCP oplyste dengang at man ventede at indsende NDA-ansøgningen om markedsføringstilladelse i første kvartal af 2013.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Veloxis Pharmaceuticals

PRIS 0,90
ÆNDRING +0,04 (+4,65%)
ÅBEN 0,87
SIDSTE LUK 0,86
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER