Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

MT Højgaard/CEO: Ingen bedring i markedet inden for 1 år (Opd.)

23-11-10 kl. 23/11 2010 12:33 | Monberg & Thorsen B 197,00 (-1,01%) | Højgaard Holding A 188,00 (0,00%) | Højgaard Holding B 187,50 (-0,53%)

Entreprenørselskabet MT Højgaard mener ikke, der er noget, der indikerer bedring i det hårdt pressede byggemarked inden for det næste års tid. Det siger administrerende direktør i koncernen Kristian May til RB-Børsen umiddelbart efter offentliggørelsen af selskabets ni-månedersregnskab.

- I øjeblikket er der ikke noget, der tyder på, at markedet ændrer sig markant inden for et år. Nu har vi nået et niveau, hvor tingene nogenlunde stabiliserer sig. Så må vi se, hvordan udsigterne er for 2011, når vi kan sige noget om det i vores årsregnskab, siger Kristian May, som ikke vil komme nærmere ind på udsigterne for MT Højgaards aktiviteter til næste år.

MT Højgaard gik tilbage på både omsætning og bundlinje efter ni måneder. Omsætningen faldt i de tre første kvartaler med 8 pct. til 6 mia. kr., og resultatet før skat faldt markant til 52 mio. kr. mod 221 mio. kr. i samme periode sidste år.

Det er især aktiviteterne i Danmark, som er under pres, og hvor konkurrencen er intens, skriver selskabet i regnskabet.

- Det bliver en udfordring at få lønsomme opgaver ind i porteføljen i det hårdt pressede marked og få produceret opgaverne i forhold til vores forventninger, siger Kristian May.

I udlandet begynder entreprenørvirksomheden dog at se positive tegn forskellige steder.

- Der har også internationalt været en afmatning i visse sektorer på grund af finanskrisen. Men i nogle områder i verden, hvor der er vækst, er der gang i den igen. Og der er fortsat vækst inden for for eksempel offshore vindmøllefundamenter og stålbroer, som vi også beskæftiger os meget med, siger Kristian May.

Direktøren oplyser, at offshoreparkerne især er placeret i Nordeuropa, hvor stålbroerne bliver opført flere forskellige steder i verden.

MT Højgaard er ikke selv noteret på fondsbørsen. Entreprenørvirksomheden er ejet af de to børsnoterede selskaber Højgaard Holding (som ejer 54 pct.) og Monberg & Thorsen (som ejer 46 pct.).

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Monberg & Thorsen B

PRIS 197,00
ÆNDRING -2,00 (-1,01%)
ÅBEN 199,00
SIDSTE LUK 199,00
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER