Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Lifecycle: Fortegningsemission fuldtegnet

23-11-10 kl. 23/11 2010 14:29 | Veloxis Pharmaceuticals 0,90 (+4,65%)

LifeCycle Pharmas fortegningsretsemission på 395.974.670 aktier blev som ventet fuldtegnet, og selskabet kan bogføre et nettoprovenu på 442 mio. kr.

Fortegningsretsemissionen blev mødt med en tilfredsstillende interesse blandt både nuværende og nye aktionærer bestående af danske investorer samt europæiske og amerikanske institutionelle investorer, skriver biotekselskabet, der yderligere kan oplyse, at kun 3,25 pct. er tegnet af henholdsvis LFI a/s og Novo A/S i henhold til de forhåndstilsagn vedrørende ikke-tegnede nye aktier, der var givet ifølge prospektet.

- Vi er meget taknemmelige for den støtte og tillid, vi har opnået fra vores aktionærer i forbindelse med emissionen. Derudover byder vi nye LCP aktionærer

velkomne til den fortsatte stærke opbakning fra vores eksisterende aktionærkreds”, udtaler LCP's administrerende direktør, William J. Polvino.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Veloxis Pharmaceuticals

PRIS 0,90
ÆNDRING +0,04 (+4,65%)
ÅBEN 0,87
SIDSTE LUK 0,86
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER