Parken/Skjærbæk: Udnytter "vindue" til salg på cafe-stigning
03-12-10 kl. 3/12 2010 09:43 | PARKEN Sport & Entertainment 73,00 (0,00%)
En af Parkens storaktionærer, rigmanden og bestyrelsesmedlem i Parken, Erik Skjærbæk har for en gang skyld været ud at sælge af sin aktiebeholdning i Parken. Fredag meddelte han, at han torsdag solgte 46.325 stk. aktier for 5,3 mio. kr.
Aktien ikke solgt på toppen i torsdagens handel. Aktien var oppe i 140 kr., men lukkede i godt 110 kr.
Erik Skjærbæk har ganske simpelt udnyttet stigningen til at hjemtage en gevinst.
- Jeg syntes, det var en temmelig høj kurs torsdag, så kunne jeg lige så godt sælge lidt, forklarer han til RB-Børsen og supplerer med et:
- Jeg kunne se, fordi Carsten Koch går på cafe, så stiger kursen, og det er jo ikke den måde, vi normalt ser. Så må der være nogen spekulanter, man kan straffe ved at sælge.
Det kunne svare sig for Skjærbæk at sælge, og som han siger med et smil i stemmen: "Jeg giver gerne den næste kop kaffe".
Erik Skjærbæk er stadig blandt de største aktionærer med en ejerandel på en procentandel på "19,7-19,8 stykker".
Aktierne er solgt gennem Skjærbæks normale bankforbindelse i Luxembourg. Storaktionæren var tidligere på ugen køber.
Selvom Erik Skjærbæk er bestyrelsesmedlem, forklarer han, at kan han sælge, da der er et såkaldt åbnet vindue i seks uger efter regnskabet, der blev offentliggjort mandag.
Russerrygterne om Parken kan han ikke kommentere.
- Det kan kun formanden, siger Erik Skjærbæk.
(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om PARKEN Sport & Entertainment



