Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Aktier: SAS bedst fra start i 2011 blandt større aktier

07-01-11 kl. 7/1 2011 11:59 | Land & Leisure B 5,80 (-0,85%) | Land & Leisure A 5,85 (-0,85%) | SmartGuy Group 1,40 (-0,71%)

SAS er den aktie blandt de større aktier, der er kommet bedst fra start i aktieåret 2011. Det viser en opgørelse som RB-Børsen har udarbejdet på baggrund af data fra Bloomberg.

Der er i opgørelsen set bort fra helt små aktier. Havde de været med ville SCF Technologies og Land & Leisure have klaret sig bedre end SAS, da de er steget mest siden nytår. De to aktier er steget henholdsvis 108 pct. og 27 pct. til henholdsvis 3,25 kr. og 2,65 kr., mens SAS kommer på tredjepladsen.

SAS-aktien er lettet knap 24 pct. på brændstof, der hovedsageligt bestod af overtagelsesspekulationer, som flere analytikere ikke udelukker, men ikke alle ser potentiale i. Aktien handles fredag formiddag i 22,60 kr. mod en kurs 18,3 kr. før nytår. Niveauet fredag er nået ikke siden maj sidste år. Til sammenligning er alle aktier siden nytår steget 1,7 pct.

Sydbank vurderer, at potentielle købere vil have mere klarhed over SAS’ indtjenings- og konkurrencemæssige situation, før et opkøb bliver aktuelt.

De ubekendte er blandt andet, hvorvidt spareplanen - Core SAS - nu også resulterer i de ventede overskud. Dertil kommer en øget konkurrence fra til eksempel Norwegian, der øger kapaciteten i Sverige, Finland og satser på langdistance i 2011.

- Vi venter tidligst, at en egentlig salgsproces kan blive igangsat mod årets udgang, konkluderer bankens analytiker Jacob Pedersen.

SAS’ indtjeningsmæssige situation til den tid er helt afgørende for, hvor meget en køber vil betale.

- Indtil da kan den tiltagende konkurrence gøre det svært for SAS at levere tilstrækkelig indtjeningsfremgang til at tilfredsstille investorerne og retfærdiggøre den nu højere aktiekurs, vurderer han. Han har en undervægt-anbefaling (salg) på aktien.

Danske Markets vurderer koldt, at et eventuelt indløsningstilbud ikke vil overstige den nuværende aktiekurs. Analytikerne mener, at SAS er et langt mindre attraktivt selskab at købe end tidligere. Derfor er Danske Markets anbefaling af SAS stadig "sælg".

- Det mest sandsynlige vil være, at de tre skandinaviske regeringer vil afhænde deres SAS-aktier til Lufthansa under den nuværende markedspris for at undgå at skulle tage stilling til endnu en kapitaludvidelse i selskabet, konkluderer Danske Markets ifølge Check-in.

Danske Markets pointerer desuden, at SAS har tabt sin unikke position i Skandinavien, hvor konkurrenten Norwegian for alvor har fået fart i flymotorerne.



(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Land & Leisure B

PRIS 5,80
ÆNDRING -0,05 (-0,85%)
ÅBEN 0,00
SIDSTE LUK 5,85
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER