Erhvervslivet overvejer øget anvendelse af renteswaps - ugebrev
07-02-11 kl. 7/2 2011 06:14 | Danisco A/S 700,50 (0,00%) | PARKEN Sport & Entertainment 73,00 (0,00%) | DFDS 372,30 (+0,49%)
Store dele af erhvervslivet har haft glæde af lave korte renter i en årrække, men udsigten til stigende renter har udløst nye overvejelser om øget brug af renteswaps til at fastlåse renten. Det skriver Økonomisk Ugebrev.
- Renterisikoen er for mange virksomheder en ganske afgørende faktor. Det er en af årsagerne til, at renteswaps er blevet så udbredt. Men renteudviklingen kan også udløse ganske store positive eller negative kursreguleringer på renteswapsafdækningen, skriver ugebrevet.
Hos DFDS var den samlede rentebærende gæld ved udgangen af 2009 på 4200 mio. kr. med en gennemsnitlig løbetid på 3,7 år. 40 pct. var i euro og skandinaviske valutaer. Udgangspunktet var ved udgangen af 2009, at mindst omkring 40 pct. af gælden skulle være fastforrentet, når man medtager renteswaps.
- Vi er i øjeblikket i gang med at fastlægge finanspolitikken for det næste år, og her overvejer vi, om vi skal gå op i afdækning, så vi får en yderligere andel med fast rente inklusiv renteswaps, siger Group Treasurer Connie Graversen fra DFDS til ugebrevet.
Parken er en af de virksomheder, der allerede har øget afdækningen ganske betydeligt, oplyser ugebrevet.
Økonomi- og finansdirektør Jan S. Hansen oplyser, at Parken allerede inden udgangen af 3. kvartal 2010 havde forøget den del af gælden, der var med fast rente, enten direkte som fastrente eller med renteswaps.
Hos Danisco er der frem til udgangen af det seneste regnskabsår, der sluttede 30. april 2010, sket en ganske markant forøgelse af den del af gælden, der var omlagt til fast rente med renteswaps. På et år steg den afdækkede del af gælden fra 59 pct. til 75 pct.
En renteswap er en aftale mellem to parter om at bytte strømme af rentebetalinger. Man sikrer derved sin rente.
(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om Danisco A/S



