Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 5 Marts kl 14.00 Læs mere her

Bank Fyn: Aktieombytning med udgangspunkt i værdi ult. 2010

02-03-11 kl. 2/3 2011 14:11 | Sparekassen Faaborg 173,50 (0,00%) | Svendborg Sparekasse 755,00 (+2,03%)

Sammenlægningen af Sparekassen Faaborg og Svendborg Sparekasse - Bank Fyn - betyder sammenlægning af de to sparekassers aktier. Aktionærernes nuværende aktier ombyttes med aktier i den nye bank, Bank Fyn, med udgangspunkt i aktiernes indre værdi ved udgangen af 2010, hvortil kommer en efterfølgende korrigering for værdiregulering.

- Det endelige bytteforhold fastsættes efter gennemførelse af gensidige undersøgelser af værdierne m.v. i de to sparekasser. Disse undersøgelser igangsættes nu og forventes at være afsluttet inden for de nærmeste uger, skriver Bank Fyn.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Sparekassen Faaborg

PRIS 173,50
ÆNDRING 0,00 (0,00%)
ÅBEN 173,50
SIDSTE LUK 0,00
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER