Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 20 Maj kl 15.00 Læs mere her

Tivolis overskud barberes yderligere ned

23-03-11 kl. 23/3 2011 13:13 | Tivoli 573,00 (+2,69%)

Det samlede overskud for Tivoli skrumper stille og roligt ind. Således kom ud koncernen ud af 2010 med et overskud på 6 mio. kr. mod 15,7 mio. kr. året før, og det er tredje år i streg, overskuddet mindskes. Det fremgår af selskabets årsregnskab.

Tilbagegangen skyldes blandt andet, at antallet af besøgende faldt til 3,7 mio. fra 3,87 mio. året før.

- Sæsonen 2010 bød på mange udfordringer for Tivoli, blandt andet i form af en regnfuld sommersæson, en meget kold julesæson og en fortsat nedgang i turismen i København. Dette har påvirket besøgstallet negativt. På trods af dette er det dog positivt, at vi kommer ud af 2010 med et efter omstændighederne tilfredsstillende resultat, skriver ledelsen i regnskabet.

Driftsoverskuddet, EBIT, landede på 17,5 mio. kr. mod 32 mio. kr. i 2009. Omsætningen inklusive forpagtere og lejere steg dog og endte på 973,1 mio. kr., mens den var på 948,4 mio. kr. det foregående år.

Tivoli venter at kunne vende overskudsfaldet i 2011 og komme ud af året med et overskud i niveauet 20 mio. kr. før skat. Det tilsvarende resultat i 2010 var 9,2 mio. kr. Det skyldes, at forlystelsesparken regner med at få mere travlt ved indgangen.

- For 2011 har vi forventninger om flere gæster i Tivoli, da vi blandt andet for første gang præsenterer et påskekoncept, et stort underholdningsprogram med øgede aktiviteter i vores sale og ikke mindst et stærkt Fredagsrock-program. Dertil kommer ikke mindre end fire nye restaurantkoncepter samt øget fokus på cruisesegmentet, som er det eneste turistsegment i København, som er i vækst, siger administrerende direktør Lars Liebst i meddelelsen.

#

Tal for regnskabet for 2010 fra Tivoli:

Mio. kr. FY 2010 FY 2009

==============================================================

Omsætning inkl. forp. og lejere 973,1 948,4

--------------------------------------------------------------

EBIT 17,5 32,0

--------------------------------------------------------------

Resultat før skat 9,2 21,0

Nettoresultat 6,0 15,7

==============================================================

Forventninger 2011: FY 2011

--------------------------------------------------------------

Resultat før skat 20,0

--------------------------------------------------------------

#

Peder Poulsen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Tivoli

PRIS 573,00
ÆNDRING +15,00 (+2,69%)
ÅBEN 560,00
SIDSTE LUK 558,00
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER