Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 5 Marts kl 14.00 Læs mere her

Lån & Spar: Finansminister svarer igen på kritik - avis

07-04-11 kl. 7/4 2011 05:03 | Lån & Spar Bank 464,50 (+1,09%)

Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) svarer igen på kritikken fra Lån & Spar Bank-økonom Kai Lindberg, der onsdag udtalte, at regeringen med vilje overdrev skønnet for det offentlige underskud. En sådan udtalelse er påfaldende, når man ser på, hvem formanden for Lån & Spar Bank er, mener Claus Hjort.

Det skriver Børsen torsdag.

- Jeg ved ikke, om det at Lån og Spar Bank nu så aktivt kaster sig ind i den politisk økonomiske diskussion i landet, ligesom afspejler, hvem der er formand og med i bestyrelsen i den her bank. For der kan jeg jo se, at der er forbløffende sammenfald med en række lønmodtagerorganisationer, som jo har kastet sig ud i et bevidst angreb på regeringen, udtaler finansministeren.

Han henviser dermed til Lån & Spar-formand Anders Bondo Christensens formandskab for Kommunale Tjenestemænd og Overenskomstansatte.

Men at Kai Lindberg har en politisk dagsorden i ærmet afvises blankt.

- Jeg har ikke drøftet det her med hverken bestyrelsen eller direktionen. Der er alene tale om en opfølgning på, at økonomien udvikler sig så markant anderledes end de skøn, som er blevet lagt frem. Det er rigtigt, at skønnene har en betydelig usikkerhed - med en fejlmargen på 12-15 mia. de sidste mange år. Det er helt naturligt. Men det sætter også den aktuelle, meget høje afvigelse i relief, udtaler Lindberg.

Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Lån & Spar Bank

PRIS 464,50
ÆNDRING +5,00 (+1,09%)
ÅBEN 464,50
SIDSTE LUK 459,50
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER

Finanskalenderen…
5/9 2016 08:39
Halvårsrapport…
22/8 2016 09:59
Kvartalsrapport…
28/4 2016 10:46
2016…
7/3 2016 17:45
2016…
7/3 2016 17:16