Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Carlsberg: Presses af konkurrenters opkøbsiver - avis

12-05-11 kl. 12/5 2011 05:38 | Carlsberg B 730,50 (+0,14%)

Carlsberg kan blive presset på verdensmarkedet af flere store handler mellem de øvrige globale bryggerier. Flere megahandler rygtes at være under opsejling i industrien. Det skriver dagbladet Børsen.

En konsolideringsbølge ventes at rulle ind over det globale ølmarked og særligt rygtes verdens to største bryggerier, AB-Inbev og SABMiller, at være i gang med planer om en fusion, der vil skabe en gigantvirksomhed som i så fald sidder på en tredjedel af det globale marked for øl. Det sætter nu Carlsberg under pres for at øge sin indsats i det globale vækstkapløb. En handel mellem Inbev og SABMiller ventes at nå 70 mia. dollar (ca. 360 mia. kr.) og vil få Inbevs tidligere køb af Budweiser for 52 mia. dollar til at blegne.

- Konsolideringen er bestemt ikke færdig. Det tror vi heller ikke på. Konsolideringen kommer til at fortsætte i bryggeriindustrien - nok mere i Asien end globalt. Der kan dog stadig godt ske en større ting globalt, siger Jørgen Buhl Rasmussen, topchef i Carlsberg, til Børsen.

SABMiller nævnes også som en mulig køber til det australske bryggeri Foster's, sammen med de japanske bryggerier Kirin og Asahi. De to japanske bryggerier er også på udkig efter opkøb i Kina og dermed i direkte konkurrence med Carlsberg.

Carlsberg sidder på en relativt stor pengekasse og kan rejse op til 50 mia. kr. til brug ved et stort virksomhedsopkøb.

- Vi har fået en fleksibilitet til at gøre noget, der også er rimelig markant. Hvor stort beløbet er, må tiden vise. Men selvfølgelig kigger vi og er aktive, og det har vi været gennem et godt stykke tid, siger Jørgen Buhl Rasmussen.

Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Carlsberg B

PRIS 730,50
ÆNDRING +1,00 (+0,14%)
ÅBEN 731,00
SIDSTE LUK 729,50
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER