Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

DFDS: Synergier fra Norfolkline højere end ventet

13-05-11 kl. 13/5 2011 06:50 | DFDS 372,30 (+0,49%)

Synergierne fra integrationen af tilkøbte Norfolkline var større end ventet i første kvartal, og de bidrog til alle hovedområderne, fremgår det af DFDS' kvartalsregnskab fredag.

- Integrationen forventes således at skabe årlige synergier i den øvre del af det tidligere meddelte interval 180-220 mio. kr., skriver DFDS, der først regner med at se den fulde effekt af synergierne i 2013.

De vigtigste ændringer og kilder til synergier er reduktion af antallet af medarbejdere, sammenlægning af fragtruter og havneterminaler på Nordsøen, sammenlægning af logistikorganisationen og -kontorer samt nye indkøbsaftaler for teknisk indkøb og varer til ombordssalg- og forbrug.

Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - DFDS

PRIS 372,30
ÆNDRING +1,80 (+0,49%)
ÅBEN 372,00
SIDSTE LUK 370,50
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER