Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Amagerbanken: Krak koster banker milliarder - avis

17-05-11 kl. 17/5 2011 05:01 | Amagerbanken 5,00 (+3,52%)

Krakket i Amagerbanken har indtil videre været en dyr fornøjelse for den danske banksektor. Det sklriver Jyllands-Posten.

En opgørelse, som avisen har foretaget på baggrund af samtlige danske børsnoterede bankers regnskaber, viser således, at sektorens forventede regning for krakket indtil nu nærmer sig 2,5 mia. kr.

Det beløb dækker primært de enkelte bankers bidrag til den såkaldte indskydergarantifond. Enkelte banker har ydermere været uheldige at have penge ståede på konti i Amagerbanken, mens Nykredit må lægge ryg til et stort tab, da man havde en aktiepost i den krakkede byggebank.

Udgifterne til Amagerbankens krak gør især rigtigt ondt på mange af landets mindre banker, da alene udgifterne til garantifonden i mange tilfælde har trukket deres bundlinje ned i årets første kvartal.

Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Amagerbanken

PRIS 5,00
ÆNDRING +0,17 (+3,52%)
ÅBEN 4,95
SIDSTE LUK 4,83
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER