Spk Lolland i 200 mio. kr. fortegningsemission
07-06-11 kl. 7/6 2011 07:55 | Sparekassen Lolland 6,95 (-0,71%)
Sparekassen Lolland vil udbyde op til 5.488.848 stk. aktier a nominelt 10 kr. til 40 kr. pr. aktie med fortegningsret i forholdet 3:2. Eksisterende aktionærer tildeles to retter pr. aktie, og der skal tre retter til at tegne en ny aktie. Det oplyser sparekassen.
Nettoprovenuet ventes at udgøre 204,2 mio. kr.
Sparekassen Lolland er senest handlet til 125 kr.
De udbudte aktier kan tegnes i perioden fra 15.-28. juni.
Emissionen er ikke garanteret.
AP Pension Livsforsikringsaktieselskab, Bikubenfonden, Finanssektorens Pensionskasse, Kapitalforvaltning Nord
Aktier og Fondsmæglerselskabet Maj Invest har afgivet bindende
forhåndstilsagn om at tegne i alt 937.500 stk. aktier. Herudover har Finanssektorens Pensionskasse afgivet bindende tilsagn om at udnytte tildelte tegningsretter til tegning af 83.333 stk. aktier.
Der er således i alt afgivet bindende forhåndstilsagn om tegning af 1.020.833 stk. aktier svarende til 18,6 pct. af udbuddet, skriver Sparekassen Lolland. Dermed er sparekassen sikret et bruttoprovenu på 40,8 mio. kr., hvis emissionen gennemføres.
Provenuet skal anvendes til at styrke basiskapitalen og "den solvensmæssige overdækning".
- Sparekassen Lolland ønsker samtidig at styrke den økonomiske robusthed og kapitalgrundlaget generelt, blandt andet med henblik på at reducere behovet for ekstern funding ved indfrielse af de resterende obligationer udstedt under den individuelle statsgaranti senest i 2013, afvikling af det statslige kapitalindskud af hybrid kernekapital samt indfrielse af ansvarlig lånekapital i 2015 og 2018, skriver sparekassen.
Claus Mikkelsen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar