Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

ALK-Abelló. Milepælsbetaling fra Merck udløser opjustering

30-06-11 kl. 30/6 2011 15:41 | ALK-Abello 999,00 (-0,05%)

Allergivaccineselskabet ALK-Abelló har opjusteret sine forventninger til indeværende regnskabsår til et resultat af primær drift før af- og nedskrivninger (EBITDA) på 385 mio. kr. fra tidligere 360 mio. kr. Det meddeler ALK torsdag.

Årsagen er, at ALK har modtaget en milepælsbetaling fra partneren Merck på 5 mio. dollar i forbindelse med, at det amerikanske selskab har indsendt en registreringsansøgning for Grazax i Canada. Det fremgår i øvrigt, at Merck igangsætter et yderligere klinisk studie med Grazax i Nordamerika. Hvornår Merck indsender registreringsansøgningen til de amerikanske sundhedsmyndigheder er fortsat under overvejelse, hedder det.

Rekrutteringen af patienter til studiet ventes indledt i tredje kvartal i år, og studiet ventes afsluttet i efteråret 2012.

Endelig oplyser ALK, at der ventes resultater fra fase III-studier med en tabletbaseret vaccine mod ragweedallergi i tredje kvartal 2011.

Michael Lund +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - ALK-Abello

PRIS 999,00
ÆNDRING -0,50 (-0,05%)
ÅBEN 999,50
SIDSTE LUK 999,50
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER