Fjordbank Mors: Kunder tilbage til start - avis
01-07-11 kl. 1/7 2011 05:49 | Fjordbank Mors A/S 13,00 (0,00%)
Fjordbank Mors-kunder med over 750.000 kr. i indskud troede, de havde nået at flytte deres penge inden, Finansiel Stabilitet søndag indgik overtagelsesaftalen. Det statslige afviklingsselskab tilbagedaterede imidlertid aftalen til fredag aften, og kunderne nåede dermed ikke at redde deres opsparing over 750.000 kr.
Det skriver Berlingske Business fredag.
Juridiske eksperter mener, loven omkring Finansiel Stabilitets overtagelsestidspunkt er uklar. Michael Camphausenm, ph.d-stipendiat i bankret ved Københavns Universitet, peger på elementer af tilfældighed i lovgivningen.
- Det åbner jo i princippet for en form for vilkårlighed eller lige måske ligefrem tilfældighed, som Finansiel Stabilitet råder over i forbindelse med indgåelse af den altafgørende overdragelsesaftale. Denne gang var det fredag. Næste gang bliver det måske torsdag, udtaler Camphausen.
Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar