Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 20 Maj kl 15.00 Læs mere her

Rovsing sikrer finansiering til næste regnskabsår

15-07-11 kl. 15/7 2011 10:26 | Rovsing 0,18 (-2,22%)

Teknologivirksomheden Rovsing har sikret finansiering til regnskabsåret 2011/12. Det oplyser selskabet i en fondsbørsmeddelelse.

- Rovsings bankforbindelse har dags dato givet tilsagn om udvidelse af selskabets samlede finansiering til udsving i debitorer og fortsat udvikling af nye produkter. Finansieringstilsagnet er ledsaget af en forlængelse af det samlede engagement til foreløbigt ultimo september 2012, hvorfor Rovsing i det netop startede finansår har tilstrækkelig fremmedfinansiering, uanset gennemførelse af en planlagt ny emission eller ej, skriver selskabet i meddelelsen.

Rovsing sine forventninger til regnskabsåret 2011/12 om et positivt driftsresultat.

Peder Poulsen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Rovsing

PRIS 0,18
ÆNDRING 0,00 (-2,22%)
ÅBEN 0,18
SIDSTE LUK 0,18
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER