Torsdagens aktier: Trichets vækstbekymring banker markedet ned
04-08-11 kl. 4/8 2011 15:13 | Carlsberg B 730,50 (+0,14%) | FLSmidth & Co. 438,00 (0,00%) | Bavarian Nordic 258,00 (-0,39%)
En god dag fra morgenstunden torsdag endte som dagens skred frem med røde reguleringer, og efter at ECB-chefen Jean-Claude Trichet efter markedets vurdering udskød yderligere renteforhøjelser i Eurozonen, blev farven mere rød. Det er nemlig et udtryk for bekymring fra ECBs side for væksten i Eurozonen og måske endda globalt.
Det danske toneangivende aktieindeks C20 endte med et fald på 2,1 pct. i 389,50, og dermed nærmer indekset et "bear market", som Schweiz nåede i dag. Et "bear market" er karakteriseret ved at aktiefald på 20 pct. fra toppen. Det niveau nås, når C20 rammer omkring 380.
Bortset fra Carlsberg endte samtlige C20-aktier i rødt og flere bløder pænt.
Trichets blødere udtalelser om renten i eurozonen indikerede bekymring for væksten, og retorikken tyder på, at renteforhøjelser er skubbet lidt længere ud, end tidligere ventet.
Regnskaberne er generelt overalt både herhjemme og i
udlandet til den gode side, men det nytter ikke, når fokus er på vækstbekymringer i USA og Europa og gældsproblemer i ligeledes på begge sider af Atlanten, siger aktiehandler i Jyske Bank Martin Munk.
Blandt C20-bundskraberne lå FLSmidth.
- FLS får kurssmæk fra Rio Tintos skuffelse, og bekymring for væksten belaster ligeledes FLS, vurderede Martin Munk.
FLSmidth lukkede 5,8 pct. lavere i 352,30 kr. Rio Tinto kom ud med et overskud for halvåret på 7,6 mia. dollar, men markedet havde ventet 8,3 mia. dollar.
Ugens "enfant terrible", Pandora dykkede igen torsdag. Aktien lukkede nede med 9,3 pct. i 45,43 kr. og i den absolutte bund af de danske aktiers første division.
De to regnskabsaktuelle C20-selskaber, TDC og Novo, har stort leveret varen, men blev ikke belønnet.
Novo Nordisks regnskab indeholdt en lille opjustering og stor fremgang for diabetes 2-midlet Victoza. Selv om regnskabstallene ikke helt levede op til forventningerne, og insulinproducenten taber markedsandele i USA, virker aktionærerne positivt stemte over fremtidsudsigterne. Novo-aktien faldt 1,5 pct. til 599 kr.
Dagens andet store danske halvårsregnskab, TDC, bydes heller ikke varmt velkommen. TDC omsatte for 13,2 mia. kr. i første halvår og er stadig på kurs til en omsætning i stil med 2010 og en lille vækst i driftsresultatet på EBITDA-niveau. TDC-aktien faldt 3 pct. til 46,10 kr.
Carlsberg kunne lige holde sig i plus. Aktien steg 0,2 pct. til 500 kr. Den eneste forklaring kan være en markant opjustering fra finanshuset Collins Stewart, der løftede anbefalingen fra "sælg" til "køb", og dermed sprang "hold" over på anbefalingsskalaen. Siden toppen i maj er aktien dog faldet små 20 pct.
Uden for C20 var Bavarian Nordic i fokus. Selskabet blev ramt negativt af, at den potentielle konkurrent Dendreon fra USA måtte nedjustere sine forventninger til prostatacancermidlet Provenge. Dendreon faldt omkring 65 pct. i USA, mens Bavarian "nøjedes" med et fald på 14,3 pct. til 54 kr. Bavarian udvikler en prostatacancervaccinen Prostvac. Den er dog endnu ikke færdig til markedsføring.
Claus Mikkelsen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om Carlsberg B



