Danmark: Små banker vil ikke fusionere - avis
29-08-11 kl. 29/8 2011 05:04 | Skjern Bank 76,00 (+1,33%) | Aarhus Lokalbank 6,00 (0,00%) | Sparekassen Lolland 6,95 (-0,71%)
Den storstilede fusionsbølge i den danske bankverden, som den nye Bankpakke IV skulle bane vej for, kommer næppe til at ske af frivillighedens vej.
Det er konklusionen efter en rundringning, som Morgenavisen Jyllands-Posten har foretaget til en række af landets mindre banker, hvoraf nogle ligger blandt de svageste - både på kapitalstyrke og på afhængighed af de statsgarantier, som udløber i 2012 og 2013.
- Den nye bankpakke ændrer ingenting. Bestyrelsen har som mål at kunne fortsætte som selvstændig lokalbank. Vi ønsker ikke at indgå i fusioner for fusionernes skyld, siger Per Munck fra Skjern Bank til Jyllands-Posten.
Heller ikke Sparekassen Lolland, der ellers for nylig har købt Eik Bank, har planer om frivilligt at indgå i fusioner pga. Bankpakke IV.
- Nej, fusioner står ikke først på ønskesedlen, siger direktør for Sparekassen Lolland, Lynge Thang Jørgensen.
I Aarhus Lokalbank, der er en af landets mest pressede banker, ser direktør Vagn Thorsager ikke en fusion som en løsning på bankens udfordringer her og nu:
- Om vi vil lade os købe? Det vil jeg overlade til bestyrelsen at kommentere på, men umiddelbart står det ikke på agendaen, siger Aarhus Lokalbank-direktøren til Jyllands-Posten.
Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar