Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Grækenland kan være på vej ud af euroen

07-09-11 kl. 7/9 2011 07:52

Lederen for det ene af de tre tyske regeringspartier vil ikke udelukke, at Grækenland kan blive nødt til at forlade euro-samarbejdet.

Til avisen Bild siger Horst Seehoofer, formanden for partiet CSU, at han alligevel har tiltro til, at Grækenland kan klare sig igennem ved at gennemføre en række økonomiske reformer.

Seehofer er premierminister i den tyske delstat Bayern. CSU er et borgerligt søsterparti til forbundskansler Angela Merkels CDU.

På spørgsmålet, om han vil udelukke, at Grækenland kan blive tvunget til at træde ud af euro-samarbejdet, svarer Seehofer:

- Jeg tror ikke, det kan udelukkes, men jeg sætter lid til succes for den vej, som er blevet taget med bistand og bestræbelser på konsolidering.

- Der kan imidlertid ikke være nogen bistand, hvis de gældsplagede lande ikke bidrager selv, siger han.

EU har i to omgange vedtaget hjælpepakker til Grækenland til mange hundrede milliarder kroner.

Tysklands forfatningsdomstol vil onsdag formiddag afsige kendelse om, hvorvidt det er i overensstemmelse med tysk lov og EU-lov, at de europæiske lande sidste år blev enige om en hjælpepakke til Grækenland på 110 milliarder euro. /ritzau/Reuters

Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar