Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Aktier: Frygten stiger på markedet

12-09-11 kl. 12/9 2011 09:29

Frygten stiger på aktiemarkedet, men der er stadig et stykke op til højderne, da finanskrisen rullede for fuld styrke i version 1.0 i slutningen af 2008.

Det såkaldte frygtindeks, VIX, steg fredag godt 12 pct. til 38,52. Indekset har normalt en værdi omkring 20, men har siden begyndelsen af august ligget over 30. Niveauer, der ikke er set siden den græske krise begyndte at materialisere sig i sommeren sidste år.

Under finanskrisen efter Lehman Brothers krak i 2008 steg indekset fra omkring 20 til niveauer på 60-80. Indekset toppede 20. november 2008 i 80,86.

Indekset handles hver dag på børsen i Chicago fra kl. 15.30 dansk tid til 16.15.

VIX-indekset viser udsvingene på aktiemarkedet i USA, hvor høje værdier indikerer stor nervøsitet blandt investorer.

Claus Mikkelsen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar