Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

G4S: Sædet brænder under Alf Duch-Pedersen - avis

02-11-11 kl. 2/11 2011 06:30 | Group 4 Securicor 24,50 (+1,24%)

G4S' køb af ISS slog fejl, og den fejltagelse er så enorm, at den bør betyde bestyrelsesformand Alf Duch-Pedersens afgang. Det mener flere investorer ifølge dagbladet Børsen.

Siden planerne om et køb af ISS blev annonceret, har flere af sikkerhedsselskabets større aktionærer udtrykt højlydt modstand mod handlen. Det fik tirsdag G4S-ledelsen til at tage konsekvensen og afblæse købsplanerne, der har kostet selskabet 425 mio. kr. samt en fald i markedsværdien på 3,3 mia. kr.

Parvus Asset Management, der har været blandt de mest markante stemmer i kampen mod et køb, mener klart, at Alf Duch-Pedersen skal trække sig som resultat af fiaskoen. Kapitalforvaltningsselskabet Formulepleje er på linje med Parvus og ønsker også en udskiftning af bestyrelsesformanden.

- I forhold til Alf Duch-Pedersens rolle kunne det være en måde at trække en streg i sandet på at sige, "det var en fejlvurdering fra vores side, det tager vi konsekvensen af". Og så kan man få nye, dynamiske kræfter ind, der kan få fokus på den strategiske udvikling i G4S, siger Otto Friedrichsen, formuleforvalter i Formuepleje, til Børsen.

Alf Duch-Pedersen, som har siddet på posten i selskabet og dets forgængere i 19 år, afviser selv, at en tilbagetrækning af egen kraft vil komme på tale.

Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Group 4 Securicor

PRIS 24,50
ÆNDRING +0,30 (+1,24%)
ÅBEN 24,46
SIDSTE LUK 24,20
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser
-

RELATEREDE NYHEDER