Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Tirsdagens aktier: Novo og cykliske aktier trak op

08-11-11 kl. 8/11 2011 16:27 | Carlsberg B 730,50 (+0,14%) | FLSmidth & Co. 438,00 (0,00%) | Danske Bank 242,50 (-0,49%) | Lundbeck 371,10 (-2,24%) | NKT Holding 274,80 (+0,40%) | Sydbank 252,00 (+1,12%)

Fondsbørsen i København fulgte tirsdag i hælene på de øvrige europæiske markeder. Stemningen var generelt positiv, men med en underliggende nervøsitet. Investorernes øjne var rettet mod det italienske parlament, hvor en vigtig afstemning i det italienske underhus ikke gav en afklaring af fremtiden for premierminister Silvio Berlusconi.

De toneangivende europæiske aktieindeks lå ved dansk lukketid i omegnen af 1,3-2 pct. højere. C20-indekset lukkede med et plus på 1,5 pct. godt hjulpet af Novo Nordisk og de cykliske aktier og finansaktierne.

- Man skal passe på med at tolke for meget på bevægelserne fra dag til dag, lyder det fra seniorstrateg Henrik Drusebjerg fra Nordea.

Der var en del forventninger til dagens afstemning i Italien som kunne give et fingerpeg om Berlusconis endeligt. Men udfaldet var mudret, idet det - i øvrigt ganske uinteressante - fremsatte beslutningsforslag blev vedtaget, men samtidig viste det, at Berlusconi ikke længere har majoritet i underhuset. Dermed øges presset på premierministeren, som anses som største stopklods for reformer i Italien.

- Det vil blive betragtet som positivt i hvert fald for de europæiske aktiemarkeder, hvis Berlusconi træder tilbage. Det vil være positivt, lyder det fra chefrådgiver Claus Paaske Larsen fra Nordea.

Novo Nordisk steg 1,7 pct. til kurs 603. Novo-aktien udbyggede sin fremgang, efter at Eli Lilly og Amelyn meddelte, at de har ophævet deres diabetes-samarbejde.

- Konkret er det ophævelsen af diabetessamaarbejdet mellem lilly og Amylin. Det giver usikkerhed for Byetta og Bydureon, og det er en fordel for Victoza, siger Claus Paaske Larsen

GLP-1 midlerne Byetta og Bydureon, der konkurerer direkte med Victoza, mister en stor del af distributionskraften, hvilket efterlader Novo Nordisk i en endnu bedre markedsmæssig position.

De cykliske aktier var i top med FLSmidth og NKT i front. FLSmidth øgede med 2,7 pct. til 347,10 kr. og NKT steg 2,4 pct. til 196,00 kr. FLSmidth er regnskabsaktuel senere på ugen, mens NKT venter med resultat meldingerne til næste uge.

På den selskabsspecifikke front kom SAS med regnskab fra morgenstunden. Kvartalsregnskabet for juli-september skuffede markedet, både når det kommer til omsætning og indtjening.

Omsætningen landede på 10,6 mia. skr. mod ventet 11,0 mia. skr., og nettoresultat på 214 mio. skr. var 65 mio. skr. lavere end ventet, ifølge SME Direkt.

Det svage resultat kommer i kølvandet af tilsvarende ringe resultater hos såvel Lufthansa som Finnair. Og det bliver ikke nemmere for luftselskabet for fremtiden.

- Meget peger mod, at indtjeningsvilkårene også bliver forringet, når man kigger fremad. Alt i alt er det svært at være SAS, siger analytiker Jacob Pedersen fra Sydbank til Ritzau Finans.

Også trafiktallene for oktober viste, at SAS er under særligt pres på priserne. Dermed tyder det på, at det ikke kun er tredje kvartal, der kommer ud ringere end ventet. SAS faldt 9,5 pct. til 8,60 kr.

Det generelt positive marked gav lidt luft til finanssektoren. Danske Bank steg 3,4 pct. til kurs 76,10 og toppede i C20 indekset op til regnskabet onsdag morgen. Sydbank fulgte efter med et plus på 1,5 pct. til 96,40 kr.

Lundbeck, der ligeledes kommer med regnskab onsdag, lukkede med en gevinst på 1,0 pct. i kurs 105,00.

Carlsberg offentliggør kvartalsregnskab onsdag morgen, og forud for offentliggørelsen spreder der sig ifølge Berlingske Business bekymringer om nye stramninger på det russiske ølmarked. Ifølge avisen vil de russiske myndigheder blandt andet fra næste år forbyde reklamer for øl i flere medier samt forbyde salg af øl fra visse kiosker.

Carlsberg-aktien faldt marginalt til 366,90 kr.

Flemming Kruhøffer +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Carlsberg B

PRIS 730,50
ÆNDRING +1,00 (+0,14%)
ÅBEN 731,00
SIDSTE LUK 729,50
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER