Stilling som Danske Bank topchef stadig populær - avis
13-12-11 kl. 13/12 2011 06:03 | Danske Bank 242,50 (-0,49%)
Posten som topchef for Danmarks største bank er stadig attraktiv på trods af drøje hug i bankens omdømme gennem finanskrisen. En række eksperter vurderer, at stillingen stadig er en af de mest attraktive i dansk erhvervsliv. Det skriver Berlingske Business.
- Stillingen som CEO i Danske Bank er så prestigefuld, at den sender kandidaten direkte ind i toppen af det danske samfund. Og hvis man klarer sig godt i stillingen og formår at forbedre bankens image, så står man utrolig stærkt om tre år, siger Christian Kurt Nielsen, adm. direktør i Mercuri Urval, til Berlingske.
Det er selvom en ny topchef i Danske Bank måske kan skæver misundeligt til de andre topchefer i C20 indekset løn. Den nuværende topchef, Peter Straarup, har en årsløn på ca. 9 mio. kr. Men det vurderes at være underordnet i denne sammenhæng.
- For det første skal en kommende direktør i Danske Bank nok formå at forhandle sig frem til en passende kompensation for de udfordringer stillingen indebærer. For det andet er jobbet blandt de absolut mest attraktive job i Danmark og så kommer lønnen i anden række, siger Steen Hildebrandt, professor i ledelse ved Aarhus Universitet.
Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar