Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Danske Bank: Kan blive ramt af svækkede finske vækstudsigter

15-12-11 kl. 15/12 2011 12:46 | Danske Bank 242,50 (-0,49%)

Centralbanken i Finland foretog torsdag en kraftig nedjustering af forventningerne til udviklingen i det finske bruttonationalprodukt, som i 2012 nu kun ventes at vokse med 0,4 pct. mod tidligere ventet 2,4 pct. Det er umiddelbart skidt nyt for Danske Bank, som i Finland driver aktiviteter gennem Sampo Bank.

Også forventningerne til væksten i 2013 er skåret hos den finske centralbank, som her nu estimerer en fremgang på 1,8 pct. mod tidligere ventet 2,4 pct.

- Udviklingen de seneste måneder har gjort det mere klart, at den økonomiske vækst vil, i bedste fald, forblive dæmpet de næste par år, sagde den finske centralbankchef Erkki Liikanen, som også er medlem af Den Europæiske Centralbanks Styrelsesråd, ifølge Reuters.

Bankens nye skøn er baseret på en forudsætning om, at den europæiske gældskrise ikke forværres yderligere, men hvis den forværres og fører til en global recession, vurderer banken, at bruttonationalproduktet kan komme til at vise et fald på op til 2 pct.

Hidtil har Danske Banks nedskrivninger i Finland ligget på et lavt niveau. I de første ni måneder af 2011 har Danske Bank blot haft nedskrivninger i Retail Finland på 57 mio. kr. - ud af samlede nedskrivninger på 8396 mio. kr. for hele koncernen.

Danske Bank havde per 30. september en krediteksponering over for finske kunder på 155,5 mia. kr. Banken har på udlån en markedsandel i Finland på 11,9 pct., og den finske forretning har i de første ni måneder af 2011 opnået et resultat før skat på 229 mio. kr.

Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Danske Bank

PRIS 242,50
ÆNDRING -1,20 (-0,49%)
ÅBEN 244,10
SIDSTE LUK 243,70
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER